wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Dominik Zbrożek (1832-1889)


Urodził się 1 sierpnia 1832 roku w Samborze (dzisiaj Ukraina). Uczęszczał do szkół w Samborze (1844-49) i we Lwowie (1849-51). Następnie studiował na Politechnice Lwowskiej (1851-57) oraz politechnice w Wiedniu (1857-59) i Instytucie Politechnicznym w Pradze (1858-60). Po ukończeniu nauki pracował jako geodeta, brał udział w niwelacji Moraw i Śląska (1860-61), w kolejnych latach prowadził pomiary astronomiczne pod kierownictwem czeskiego prof. Karola Koristka i obserwacje meteorologiczne pod okiem prof. Karela Jelinka. W latach 1867-71 był asystentem i adiunktem w Katedrze Geodezji politechniki w Pradze. Tam też uzyskał habilitację w 1871 r.
W tym samym roku wyjechał do Lwowa. Został profesorem Politechniki Lwowskiej i kierownikiem nowo utworzonej Katedry Geodezji i Astronomii. Był inicjatorem uruchomienia we Lwowie obserwatorium astronomicznego, którym kierował w latach 1874-77 oraz stacji meteorologicznej (1878). Współautor pierwszej sieci niwelacyjnej Lwowa (1880-88), która została wykorzystana do budowy miejskiej kanalizacji. Przy określeniu wysokości punktu zerowego sieci brali udział uczeni z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na pamiątkę zastabilizowania tego punktu, i udziału w tym Brożka i uczonych krakowskich, w 2008 r. w gmachu głównym Politechniki Lwowskiej odsłonięto pamiątkową tablicę.
Zbrożek był kilkakrotnie dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej i Wodnej, a w latach 1888-89 rektorem Politechniki Lwowskiej. Był autorem kilkunastu podręczników i traktatów naukowych opublikowanych w języku polskim i niemieckim. Od 1871 r. był członkiem Krakowskiej Akademii Nauk. Był także radnym miasta Lwowa i posłem na Sejm Krajowy Królestwa Galicji i Lodomerii. Zmarł 1 lipca 1889 r. w Samborze.

Źródło: www.wikipedia.org; Ewa Krzywicka Blum „Lwowska Szkoła Geodezyjna”Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS