Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Stanisław Grzepski (1524-1570)


Dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnym Grzepsku (dzisiaj Grzebsk) k. Mławy. W latach 1538-49 studiował na Akademii Krakowskiej, gdzie zdobył tytuł naukowy bakałarza (1556-57) i wyższy stopień filozoficzny (1562-63). W końcowym okresie życia był docentem i profesorem na Akademii Krakowskiej (1563-70). Był członkiem Kolegium Wyższego Akademii. Wiódł ubogie życie samouka, przez większość życia nie pełnił znaczących funkcji. Był matematykiem, filologiem (znał grekę, hebrajski i łacinę), historykiem. Na jego skromny dorobek naukowy składa broszur filozoficznych i moralizatorskich, z których dwie były przekładami, oraz dwie prace. Jedną była "Geometria, To jest Miernicka Nauka, po Polsku krótko napisana z Greckich i z Łacińskich ksiąg", drugą - rozprawa o systemie monetarnym oraz wagach i miarach u Żydów wydana w 1568 r. w Amsterdamie. Licząca 70 stron książeczka pt. "Geometria..." ukazała się w Krakowie w końcu 1565 r. w znanej oficynie Łazarza Andrysowica. Była to pierwsza książka techniczna napisana w języku polskim, dała początek stosowaniu polskiej terminologii technicznej. Reprinty "Geometrii..." ukazały się w 1861, 1929 i 1966 r. Uczniem Grzepskiego byli m.in.: Stanisław Jakobejusz (prof. astronomii), Walenty Fontana (prof. matematyki), Maciej Stryjkowski (historyk) i poeta Jan Kochanowski. Stanisław Grzepski zmarł 1 grudnia 1570 r. Źródło: Henryk Barycz "Stanisław Grzepski na tle rozwoju polskiej nauki renesansowej".Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS