Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Andrzej Nowosielski (1933-2007)


Urodził się 11 maja 1933 roku w Chotomowie koło Nowego Dworu. Był synem Emila Nowosielskiego i Heleny Czarnockiej. Studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w roku 1959, a stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1980 r. Jego działalność naukowo-badawcza związana była z fotogrametrią i teledetekcją. Włożył wielki wkład w rozwój fotogrametrii lotniczej w Polsce. W Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjnym w Warszawie opracował i wdrożył proces wykonywania zdjęć lotniczych w podczerwieni. Opracował również technologię fotogrametrycznego śledzenia ruchu statków na pochylni w czasie wodowania. Została ona wprowadzona w Okręgowym Przedsiębiorstwie Mierniczym w Szczecinie i w 1977 r. i wyróżniona przez prezesa GUGiK jako wybitne osiągnięcie w dziedzinie geodezji i kartografii. Po utworzeniu w 1976 r. w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie Ośrodka Przetwarzania Zdjęć Lotniczych i Satelitarnych Andrzej Nowosielski włączył się w jego organizację oraz prace badawcze i eksperymentalne. Był prekursorem zastosowania autografu analitycznego w Polsce. Pod jego kierownictwem opracowano i wdrożono technologię opracowań fotogrametrycznych na autografie analitycznym Planicomp P1. Nowosielski aktywnie uczestniczył we współpracy międzynarodowej prowadzonej przez IGiK, m.in. w programie Interkosmos. Od lutego 1986 do sierpnia 1987 roku kierował pracami fotolotniczymi realizowanymi przez firmę PEGiK Geokart w Libii, a w latach 1992-96 pracował w Niemczech w firmie Stiefel Aerocam w Saarbrucken jako ekspert ds. fotogrametrii. Zmarł 16 sierpnia 2007 roku.







Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS