Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Henryk Leśniok (1914-2007)


Urodził się 14 kwietnia 1914 r. w Chorzowie, tam też w 1932 r. zdał maturę. Studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej ukończył w 1937 r. Do momentu powołania do służby wojskowej pracował jako fotogrametra w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Kiedy wybuchła II wojna światowa odbywał służbę jako saper (podporucznik). Podczas walk w okolicach Częstochowy dostał się do niewoli. Po powrocie z niewoli krótko pracował w Biurze Fotogrametrycznym w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju w Warszawie, następnie przeniósł się do Katowic, gdzie został naczelnikiem Wydziału Pomiarów w Urzędzie Wojewódzkim. W 1949 r. uzyskał na Politechnice Warszawskiej tytuł doktora nauk technicznych. W drugiej połowie 1951 r. powrócił do Warszawy. Został wiceprezesem Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii. Funkcję tę pełnił do 1959 r. Pełnił także funkcję docenta w Katedrze Geodezji Wyższej PW (1954-60), a w latach 1953-55 był przewodniczącym Stowarzyszenia Geodetów Polskich. W latach 1960-62 z ramienia Polimex-Cekop pracował w Iraku jako konsultant przy zakładaniu podstawowej sieci geodezyjnej tego kraju. Z kolei w latach 1964-66 był wykładowcą na uniwersytecie w Bagdadzie. W 1962 r. objął kierownictwo Katedry Podstaw Geodezji na Politechnice Warszawskiej i poświęcił się głównie pracy dydaktycznej i naukowej. W 1968 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w roku 1970 - zwyczajnego. Pełnił między innymi funkcję prorektora Politechniki, był dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii (dwukrotnie), a także dyrektorem Instytutu Geodezji Gospodarczej. Po przejściu na emeryturę w 1984 r. prowadził na PW wykłady z historii geodezji. Pełnił wiele ważnych i zaszczytnych funkcji w organizacjach naukowych i zawodowych. Przez wiele lat był korespondentem narodowym SGP do Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG), a następnie prezydentem Komisji 6. FIG na kadencję 1974-77. Na podst. oprac. Danuty BonarowskiejSkanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS