wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Henryk Leśniok (1914-2007)


Urodził się 14 kwietnia 1914 r. w Chorzowie, tam też w 1932 r. zdał maturę. Studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej ukończył w 1937 r. Do momentu powołania do służby wojskowej pracował jako fotogrametra w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Kiedy wybuchła II wojna światowa odbywał służbę jako saper (podporucznik). Podczas walk w okolicach Częstochowy dostał się do niewoli. Po powrocie z niewoli krótko pracował w Biurze Fotogrametrycznym w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju w Warszawie, następnie przeniósł się do Katowic, gdzie został naczelnikiem Wydziału Pomiarów w Urzędzie Wojewódzkim. W 1949 r. uzyskał na Politechnice Warszawskiej tytuł doktora nauk technicznych. W drugiej połowie 1951 r. powrócił do Warszawy. Został wiceprezesem Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii. Funkcję tę pełnił do 1959 r. Pełnił także funkcję docenta w Katedrze Geodezji Wyższej PW (1954-60), a w latach 1953-55 był przewodniczącym Stowarzyszenia Geodetów Polskich. W latach 1960-62 z ramienia Polimex-Cekop pracował w Iraku jako konsultant przy zakładaniu podstawowej sieci geodezyjnej tego kraju. Z kolei w latach 1964-66 był wykładowcą na uniwersytecie w Bagdadzie. W 1962 r. objął kierownictwo Katedry Podstaw Geodezji na Politechnice Warszawskiej i poświęcił się głównie pracy dydaktycznej i naukowej. W 1968 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w roku 1970 - zwyczajnego. Pełnił między innymi funkcję prorektora Politechniki, był dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii (dwukrotnie), a także dyrektorem Instytutu Geodezji Gospodarczej. Po przejściu na emeryturę w 1984 r. prowadził na PW wykłady z historii geodezji. Pełnił wiele ważnych i zaszczytnych funkcji w organizacjach naukowych i zawodowych. Przez wiele lat był korespondentem narodowym SGP do Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG), a następnie prezydentem Komisji 6. FIG na kadencję 1974-77. Na podst. oprac. Danuty BonarowskiejMapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS