Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Zbigniew Ząbek (1925-2005)


Urodził się 8 maja 1925 roku w Kielcach. W 1938 roku został uczniem tamtejszego gimnazjum ogólnokształcącego. W czasie okupacji hitlerowskiej kontynuował naukę na tajnych kompletach. Po zakończeniu wojny studiował najpierw na Wydziale Elektro-Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej, a następnie na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, uzyskując w 1951 roku dyplom inżyniera geodety. Z Politechniką Warszawską związał się na następne 50 lat. W 1961 roku uzyskał na tej uczelni tytuł doktora, a w 1980 roku - profesora. Był twórcą Instytutu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki i jego długoletnim dyrektorem (1970-81). W latach 1969-73 pełnił funkcje prodziekana Wydziału Geodezji i Kartografii, był także przedstawicielem Wydziału do Senatu Politechniki. W latach 70. i 80. brał udział w opracowaniu koncepcji sieci geodezyjnej Afryki. Był także inicjatorem badań geodynamicznych w rejonie Pienin (akcji prowadzonej do dzisiaj). Największe osiągnięcia odniósł jednak w konstruowaniu precyzyjnych przyrządów pomiarowych – jego największej pasji. Już w latach 50. i 60. unowocześnił czterowahadłowy grawimetr Askania. W końcu lat 70. zbudował aparat wahadłowy nowego typu z elektronicznym systemem odczytowym i pozłacanymi wahadłami inwarowymi, charakteryzujący się wielką precyzją (0,05 mGal). Ekipa instytutu pod kierunkiem Zbigniewa Ząbka uczestniczyła w wielu kampaniach, m.in. dowiązaniu polskiej sieci grawimetrycznej do punktu światowego w Poczdamie, pomiarach na wschodnioeuropejskim poligonie grawimetrycznym (Tallin – Warszawa – Poczdam – Budapeszt – Bukareszt – Sofia) i pracach grawimetrycznych w czasie Pierwszej Polskiej Wyprawy Antarktycznej. W latach 80. Zbigniew Ząbek kierował m.in. pomiarami sieci grawimetrycznej na terenie Libii. Na początku lat 90. skonstruował absolutny grawimetr balistyczny pracujący na zasadzie obserwacji podrzutu i swobodnego spadku ciała w próżni, który zapewniał dokładność kilku mikrogali i był wówczas unikatowym aparatem tej klasy na świecie. Za jego pomocą wykonano m.in. pomiar punktów absolutnych w Polsce, Czechach i na Słowacji oraz 17 na poligonie pomiędzy Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym i Adriatykiem w ramach międzynarodowego projektu UNIGRACE (Unification of Gravity System in Central and Eastern European Countries). Innym dziełem Zbigniewa Ząbka było skonstruowanie komparatorów do precyzyjnych łat niwelacyjnych umożliwiających komparację łat w pozycji pionowej. Komparator poziomo-pionowy funkcjonuje do dzisiaj w Instytucie Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej, a komparator laserowy wykorzystywany jest podczas prac w terenie. Zbigniew Ząbek był autorem prawie 100 publikacji naukowych, promotorem 10 przewodów doktorskich. Wychowawca wielu pokoleń geodetów i wybitny specjalista w dziedzinie geodezji fizycznej i grawimetrii. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 22 lipca 2005 roku. Oprac. PJ







Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS