Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Carl Friedrich Zeiss (1816-1888)


Urodził się w Weimarze (Turyngia) 11 września 1816 roku. Po ukończeniu sześciu klas gimnazjum praktykował (1834-38) u dr. Friedricha Krönera, mechanika na Uniwersytecie w Jenie i dostawcy precyzyjnych przyrządów na dwór Fryderyka Augusta I. Uczęszczał jako wolny słuchacz na wykłady z chemii, fizyki teoretycznej. Interesował się produkcją i obróbką szkła. W latach 1838-45 podróżował i podpatrywał procesy produkcyjne, pracując w wytwórniach w Stuttgarcie, Darmstadt, Wiedniu i Berlinie. Po powrocie do Jeny studiował chemię i matematykę na Uniwersytecie. Praktykował w tamtejszym instytucie psychologicznym. Jesienią 1846 roku (za pożyczone 100 talarów) założył przy ulicy Neugasse 7 niewielki warsztat mechaniczno-optyczny. Rozpoczynał od wytwarzania soczewek, lup i okularów. Gdy zmarł F. Kröner (1847 r.) Zeiss poświęcił się budowie mikroskopów, zajęciu swego nauczyciela. W ciągu pierwszego roku sprzedał 23 sztuki prostych jednosoczewkowych przyrządów. W 1848 roku ożenił się z Berthą Shatter, córką ministra, która zmarła po urodzeniu ich syna Rodericha (1850 r.). W 1853 roku żeni się z Ottilie Trinkler (także córką ministra). Z tego związku miał troje dzieci. W 1857 roku rozpoczął produkcję mikroskopów z obiektywem i okularem (Stand I), zaś trzy lata później został uniwersyteckim mechanikiem. Model Stand I zdobył powszechne uznanie dzięki niespotykanemu wcześniej powiększeniu i jasności obrazu. Potwierdzeniem tego był złoty medal, który przyznano temu wyrobowi na ogólnoniemieckiej wystawie przemysłowej w 1861 roku. Carl Zeiss zatrudniał wtedy w swoim warsztacie 20 pracowników i został dostawcą instrumentów na dwór. Zakład rozrastał się i do 1866 r. wyprodukowano w nim 1000 sztuk instrumentów. W tym samym roku Zeiss poznał na uniwersytecie w Jenie dr. Ernsta Abbe, wykładowcę matematyki i fizyki. Miało to znaczący wpływ na rozwój firmy. Zeiss dochodził bowiem do właściwych rozwiązań metodą prób i błędów, Abbe zaprzągł do projektowania soczewek metody matematyczne. Gdy cztery lata później ten drugi sformułował tzw. warunek sinusa (jego spełnienie gwarantuje otrzymanie ostrego obrazu), nastąpił przełom w budowie mikroskopów. Zakłady produkowały kilkanaście typów różnych przyrządów i stały się potęgą w tej dziedzinie. W 1876 roku Zeiss uczynił Abbe swoim partnerem w biznesie. Wkrótce obaj zaprosili do współpracy chemika Otto Schotta, specjalizującego się w badaniach nad właściwościami i składem chemicznym szkła. Odkrycia Schotta pozwoliły rozwinąć produkcję szkła o nowych właściwościach optycznych. Przez wiele lat zakłady Zeissa w Jenie (a później w zachodnioniemieckim Oberkochen) były czołowym światowym producentem mikroskopów, sprzętu geodezyjnego, soczewek, obiektywów i profesjonalnych instrumentów optycznych. W 1880 roku Carl Zeiss otrzymał honorowy doktorat Uniwersytetu w Jenie. Zmarł w Jenie 3 grudnia 1888 roku. Został pochowany w Alei Filozofów. Jego syn Roderich sprzedał udziały w firmie Ernstowi Abbe. Oprac. JP







Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS