wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Ignacy Zaborowski (1754-1803)


Urodził się w 1754 roku w województwie ruskim (lwowskie). Uczęszczał do szkoły pijarów w Złoczowie. Następnie wstąpił do zakonu pijarów. Był nauczycielem matematyki w szkołach pijarskich w Warężu i Łomży. Po przeniesieniu do Warszawy został nauczycielem w Collegium Nobilium ks. Konarskiego, gdzie wykładał matematykę i miernictwo. W kolejnych latach był jego prefektem, a w okresie 1799-1801 rektorem. W 1777 roku wyjechał do Wiednia na studia uzupełniające. W 1786 roku wydał podręcznik "Jeometria praktyczna" ("Geometria practica ad mensuras regni accomodata") - jedną z najlepszych prac z zakresu miernictwa w tym czasie, w której w sposób usystematyzowany i szczegółowy opisał ówczesne metody prowadzenia pomiarów geodezyjnych. Został za nią nagrodzony przez króla Stanisława Augusta złotym medalem Merentibus (Zasłużonym). Zaborowski był także autorem podręcznika "Logarytmy dla Szkół narodowych" (1787 r.) - napisanego na zlecenie Komisji Edukacji Narodowej - pierwszej takiej pozycji w języku polskim, "Tablic matematycznych" (1797 r.) i tłumaczenia "Arytmetyki praktycznej kieszonkowej..." napisanej przez księdza Fulgentego Obermajera. Rozpoczął też opracowywanie podręcznika do pomiarów rolnych ("Geometria wiejska"). W 1800 roku został członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Od 1802 roku był prowincjałem zakonu pijarów. Zmarł w styczniu 1803 roku. Oprac. JPWyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS