Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Ignacy Zaborowski (1754-1803)


Urodził się w 1754 roku w województwie ruskim (lwowskie). Uczęszczał do szkoły pijarów w Złoczowie. Następnie wstąpił do zakonu pijarów. Był nauczycielem matematyki w szkołach pijarskich w Warężu i Łomży. Po przeniesieniu do Warszawy został nauczycielem w Collegium Nobilium ks. Konarskiego, gdzie wykładał matematykę i miernictwo. W kolejnych latach był jego prefektem, a w okresie 1799-1801 rektorem. W 1777 roku wyjechał do Wiednia na studia uzupełniające. W 1786 roku wydał podręcznik "Jeometria praktyczna" ("Geometria practica ad mensuras regni accomodata") - jedną z najlepszych prac z zakresu miernictwa w tym czasie, w której w sposób usystematyzowany i szczegółowy opisał ówczesne metody prowadzenia pomiarów geodezyjnych. Został za nią nagrodzony przez króla Stanisława Augusta złotym medalem Merentibus (Zasłużonym). Zaborowski był także autorem podręcznika "Logarytmy dla Szkół narodowych" (1787 r.) - napisanego na zlecenie Komisji Edukacji Narodowej - pierwszej takiej pozycji w języku polskim, "Tablic matematycznych" (1797 r.) i tłumaczenia "Arytmetyki praktycznej kieszonkowej..." napisanej przez księdza Fulgentego Obermajera. Rozpoczął też opracowywanie podręcznika do pomiarów rolnych ("Geometria wiejska"). W 1800 roku został członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Od 1802 roku był prowincjałem zakonu pijarów. Zmarł w styczniu 1803 roku. Oprac. JPApeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS