wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Stanisław Solski (1622-1701)


Urodził się 21 września 1622 roku w Kaliszu. Studiował w tamtejszym kolegium. W latach 1644-46 był prefektem bursy szkolnej i wykładowcą matematyki. W 1653 roku został kapelanem obozowym w Kamieńcu. Rok później wyjechał do Turcji jako kapelan poselstwa polskiego. Przebywał tam do 1661 roku, pracował wśród jeńców polskich. Po powrocie do kraju został ministrem kolegium w Kaliszu (1661-62). Był doradcą hetmana Jana III Sobieskiego w 1666 został kapelanem obozowym i domownikiem. Znał język włoski i turecki. Wydał drukiem pięć prac. Najbardziej znane to dedykowane Sobieskiemu trzytomowe dzieło "Geometra polski to iest nauka rysowania, podziału, przemieniania, y rozmierzania liniy, Angułów, Figury, Brył pełnych" (1682/84/86 r.) zawierające wykład z matematyki, opisy przyrządów i wykład miernictwa w języku polskim. Na ponad 650 stronach Solski przedstawił szczegółowo zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu miernictwa. Inną ważną pozycją była książka "Architekt polski to jest nauka ulżenia wszelkich ciężarów używania potrzebnych machin ziemnych y wodnych" (1690 r.), w której zawarł wykład z mechaniki i budowy maszyn prostych. Opisywał w niej maszyny poznane w innych publikacjach i podczas podróży po Polsce, Turcji, Bułgarii oraz wymyślone przez siebie (m.in. lewar, kafar, studnie, pompy). W 1691 roku Solski otrzymał tytuł Mathematicus Regius. Zwany był "generalnym całej Polski architektem". Zmarł 8 stycznia 1701 roku w Krakowie. Oprac. JPLotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS