Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Stanisław Solski (1622-1701)


Urodził się 21 września 1622 roku w Kaliszu. Studiował w tamtejszym kolegium. W latach 1644-46 był prefektem bursy szkolnej i wykładowcą matematyki. W 1653 roku został kapelanem obozowym w Kamieńcu. Rok później wyjechał do Turcji jako kapelan poselstwa polskiego. Przebywał tam do 1661 roku, pracował wśród jeńców polskich. Po powrocie do kraju został ministrem kolegium w Kaliszu (1661-62). Był doradcą hetmana Jana III Sobieskiego w 1666 został kapelanem obozowym i domownikiem. Znał język włoski i turecki. Wydał drukiem pięć prac. Najbardziej znane to dedykowane Sobieskiemu trzytomowe dzieło "Geometra polski to iest nauka rysowania, podziału, przemieniania, y rozmierzania liniy, Angułów, Figury, Brył pełnych" (1682/84/86 r.) zawierające wykład z matematyki, opisy przyrządów i wykład miernictwa w języku polskim. Na ponad 650 stronach Solski przedstawił szczegółowo zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu miernictwa. Inną ważną pozycją była książka "Architekt polski to jest nauka ulżenia wszelkich ciężarów używania potrzebnych machin ziemnych y wodnych" (1690 r.), w której zawarł wykład z mechaniki i budowy maszyn prostych. Opisywał w niej maszyny poznane w innych publikacjach i podczas podróży po Polsce, Turcji, Bułgarii oraz wymyślone przez siebie (m.in. lewar, kafar, studnie, pompy). W 1691 roku Solski otrzymał tytuł Mathematicus Regius. Zwany był "generalnym całej Polski architektem". Zmarł 8 stycznia 1701 roku w Krakowie. Oprac. JPSymulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS