wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 1
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Zbigniew Skąpski (1903-1985)


Urodził się 3 października 1903 roku w Rymanowie. Ukończył Gimnazjum im. J. Sobieskiego w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej (1929). Po studiach został asystentem w II Katedrze Miernictwa (1929-34). W latach 1934-39 był kierownikiem komunalnego biura pomiarów w borysławsko-drohobyckim regionie przemysłowym. Uczestnik kampanii wrześniowej. Po zajęciu Polski przez wojska niemieckie przedostał się do Francji, gdzie był szefem pracowni topograficznej w 2. pułku artylerii IV dywizjonu Wojska Polskiego na froncie francusko-niemieckim. W 1940 roku został internowany do Szwajcarii. Początkowo prowadził tam wykłady z geodezji w szkole dla internowanych w Wintertuhr, a w latach 1941-45 kierował geodezyjną obsługą budowy jednej z alpejskich dróg (Sustenstrasse). Po powrocie do kraju pracował w Krakowie w Wojewódzkim Wydziale Pomiarów i spółdzielni „Pomiar”. W latach 1949-52 był dyrektorem Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego w Krakowie, którego podstawowym wtedy zadaniem była obsługa budowy Nowej Huty. Równolegle wykłada na Akademii Górniczo-Hutniczej, a w latach 1951-52 na Politechnice Krakowskiej. W 1952 roku został etatowym pracownikiem AGH w Katedrze Geodezji Górniczej.

W 1961 roku uzyskał stopień doktora i przeniósł się na Politechnikę Krakowską, na której był m.in. szefem Katedry Geodezji, kierownikiem studium wieczorowego na Wydziale Budownictwa Wodnego oraz prodziekanem, a w latach 1966-73 dziekanem wydziału. Jego zasługą był szybki rozwój Katedry Geodezji na Politechnice i utworzenie specjalizacji geodezja inżynieryjno-przemysłowa. W 1972 roku został profesorem nadzwyczajnym. Specjalizował się w zagadnieniach geodezji gospodarczej, pomiarach zakładów przemysłowych, badaniu przemieszczeń, odkształceniach zapór wodnych oraz ekonomicznych i socjologicznych aspektach prac geodezyjnych. Był promotorem 5 przewodów doktorskich, autorem skryptów i podręczników. Wieloletni Działacz Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 25 lutego 1985 roku.

Oprac. JPreklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt