wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Kazimierz Michalik (1926-2005)


Urodził się 28 stycznia 1926 roku w Lublinie. Studia geodezyjne na Politechnice Warszawskiej kończył dwustopniowo: najpierw w trybie inżynierskim (1949-53), a potem uzupełniającym magisterskim o specjalności fotogrametria (1957-59). Przez 30 lat (1961-91) pracował nieprzerwanie na Politechnice Warszawskiej. Tam zdobył tytuły doktora nauk technicznych (1967 r.) i profesora nadzwyczajnego w dziedzinie geodezja i kartografia (1985 r.). Początkowo zatrudniony był w Katedrze Kartografii, później w Zakładzie Kartografii Instytutu Fotogrametrii i Kartografii na stanowisku starszego asystenta, potem adiunkta, docenta, wreszcie profesora nadzwyczajnego. Był m.in. kierownikiem Zespołu Dydaktycznego Redakcji i Opracowania Map (1967-91), kierownikiem Zakładu Kartografii PW (1977-91), a także dyrektorem Instytutu Fotogrametrii i Kartografii (1985-91). Kazimierz Michalik piastował również wiele stanowisk ogólnouczelnianych, w tym przewodniczącego Komisji ds. Egzaminów Dyplomowych (1977-91), członka Wydziałowej Komisji Programowej ds. Doskonalenia Systemu Kształcenia na studiach dziennych i zaocznych (1972-80), przewodniczącego Wydziałowej Komisji ds. Rozwoju Kadry Profesorskiej (1986-90) i wiele innych. Głównym nurtem jego działalności naukowo-badawczej była metodyka redagowania treści mapy. Z tego zakresu opracował między innymi koncepcję i projekty całej rodziny afinografów dla przenoszenia treści z jednej mapy na drugą oraz koncepcję graficznej formy mapy zasadniczej. Zajmował się klasyfikacją map, podstawami naukowymi i organizacyjnymi redagowania map społeczno-gospodarczych, a także instrukcjami technicznymi (O-2, K-2, K-3 i K-4). Był także autorem koncepcji wykorzystania zasobu informacyjnego zawartego w mapach topograficznych, zdjęciach lotniczych i satelitarnych do redagowania map tematycznych. Był autorem lub współautorem 90 prac badawczych, których wynikiem były liczne publikacje naukowe. Początkowo prowadził ćwiczenia z przedmiotu redakcja i opracowanie map oraz wykłady i ćwiczenia z rysunku kartograficznego. Po wprowadzeniu nowego programu nauczania na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej był odpowiedzialny za wykłady z technologii opracowania map. Był promotorem 5 prac doktorskich. Był członkiem Komitetu Geodezji PAN, doradcą w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, Ministerstwie Edukacji, zasiadał w Radzie Naukowej Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie. Działacz Stowarzyszenia Geodetów Polskich (wiceprzewodniczący Sekcji Kartografii, 1972-90, przewodniczący Zespołu Kartografii i Komisji ds. Specjalizacji Zawodowej Inżynierów, 1983-90 i członek Sekcji Geodezji Miejskiej 1971-80). Pod koniec lat 80. zasiadał w Radzie Programowej "Przeglądu Geodezyjnego". Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 14 sierpnia 2005 roku. Oprac. Paulina JakubickaTesty skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS