Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Jerzy Lewakowski (1891-1940)


Urodził się 23 marca 1891 roku we Lwowie. Po uzyskaniu matury w 1909 roku rozpoczął studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Lwowskiej. Naukę przerywa wojna. W 1914 roku został wcielony do armii austriackiej i skierowany do Szkoły Oficerów Rezerwy Artylerii w Krakowie. Po jej ukończeniu w 1915 roku został oddelegowany na front. Brał udział w walkach na froncie rosyjskim, serbskim, rumuńskim, włoskim. W 1918 roku Lewakowski został poważnie ranny, po wyleczeniu przeniesiono go do 2. Pułku Artylerii Ciężkiej w Krakowie. 31 października tego roku realizuje rozkaz komendanta Wojska Polskiego o przejęciu przez polskich oficerów dowodzenia nad jednostkami zaborców i przejmuje dowództwo na 2. pułkiem. W 1920 roku został przeniesiony do Warszawy, gdzie objął stanowisko kierownika Wydziału Wyszkolenia w Departamencie Broni Głównej Ministerstwa Spraw Wojskowych. Po przewrocie majowym w 1926 roku major Lewakowski rozpoczął służbę w Wojskowym Instytucie Geograficznym w Warszawie. Początkowo był szefem Działu Ewidencji i Konstrukcji Map, a od 1932 roku został zastępcą szefa Instytutu. W końcu sierpnia 1939 roku pełnił funkcję szefa WIG. Po rozpoczęciu działań wojennych Lewakowski prowadził ewakuację Instytutu najpierw do Lwowa, później na Węgry. Sam pozostał we Lwowie. Po zajęciu miasta przez armię radziecką został aresztowany przez NKWD. W kwietniu 1940 roku przewieziono go do obozu jenieckiego w Kozielsku, a następnie do Katynia, gdzie został zamordowany wraz z 20 tysiącami innych polskich oficerów. Jerzy Lewakowski był m.in. autorem podręcznika "Terenoznawstwo i kartografia wojskowa" (1920) i wielu artykułów, które ukazały się w "Wiadomościach Służby Geograficznej". W latach 1927-32 był redaktorem naczelnym tego kwartalnika. Był również jednym z inicjatorów założonej w 1923 roku Sekcji Geograficznej Towarzystwa Wiedzy Wojskowej. Oprac. JPSztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS