wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Stefan Juliusz Hausbrandt (1896-1971)


Urodził się w Warszawie 19 listopada 1896 roku. W 1922 roku ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Mierniczą. Przez kilka lat prowadził prace pomiarowe związane z triangulacją, poligonizacją i scaleniami, najpierw jako praktykant, a po uzyskaniu tytułu mierniczego przysięgłego samodzielnie. Wkrótce podjął studia na Wydziale Inżynierii Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1934 roku, uzyskując tytuł inżyniera geodety. Podjął pracę w zawodzie. W 1939 roku zaczął wykładać rachunek wyrównawczy i miernictwo w Liceum Mierniczym w Warszawie. Zajęcia te prowadził także podczas okupacji niemieckiej (wtedy był to Wydział Mierniczy Szkoły Budownictwa). Po wyzwoleniu dalej pracował w Liceum (do 1950 r.) i równolegle prowadził wykłady na Politechnice Warszawskiej. Za pracę „Bezpośrednia interpolacja wielomianowa ze szczególnym uwzględnieniem funkcji dwóch argumentów ujętych krakowianowo” uzyskał w 1948 roku tytuł doktora nauk technicznych. Został zatrudniony na Politechnice Warszawskiej. Od 1951 roku kierował tam Zakładem Rachunku Wyrównawczego i Metod Obliczeń Geodezyjnych w Katedrze Geodezji.

Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1954 roku. W tym samym roku, po reorganizacji uczelni, został kierownikiem Katedry Rachunku Wyrównawczego i Obliczeń Geodezyjnych na Wydziale Geodezji i Kartografii. W 1955 roku otrzymał nagrodę państwową III stopnia „za oryginalne i przydatne w praktyce geodezyjnej opracowania naukowe z dziedziny obliczeń geodezyjnych”. Prowadził wykłady w Wojskowej Akademii Technicznej oraz prace badawcze w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie. W 1962 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Przed wojną zasiadał w komitecie redakcyjnym „Przeglądu Mierniczego”, w którym w 1939 roku opublikował swój pierwszy artykuł na temat rozwiązania wcięcia w przód za pomocą arytmometru. W latach 1947-49 należał do kolegium redakcyjnego „Przeglądu Geodezyjnego”, w okresie 1950-57 był członkiem komisji oświatowo-szkoleniowej Związku Mierniczych RP.

Dorobek naukowy Hausbrandta obejmuje około 50 prac dotyczących przede wszystkim metod obliczeń geodezyjnych. Szczególne osiągnięcia uzyskał w dziedzinie rachunku wyrównawczego, opierając swoją teorię na algebrze krakowianowej, w znacznym stopniu upraszczającej obliczenia geodezyjne. Stworzył symbole pomocnicze w rachunkach geodezyjnych, zwane później symbolami pomocniczymi Hausbrandta. Jego praca na temat wyrównania sieci kątowo-liniowych metodą najmniejszych kwadratów (1956) była podstawą do wyrównania części polskiej sieci triangulacyjnej. Pisał m.in. o zakładaniu, wyrównaniu i ocenie dokładności osnów geodezyjnych, transformacji współrzędnych i teorii błędów pomiarów geodezyjnych. Uczony wielkiego formatu. Zwieńczeniem jego dorobku naukowego było dwutomowe dzieło pt. „Rachunek wyrównawczy i obliczenia geodezyjne” opublikowane w latach 1970-71. Zmarł 13 października 1971 roku.

Oprac. JPWyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS