Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Tomasz Ziemowit Gomoliszewski (1910-1988)


Urodził się 27 grudnia 1910 roku w Zagórzu koło Częstochowy. W 1931 roku ukończył Gimnazjum im. St. Staszica w Sosnowcu. Po rocznej służbie w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1938 roku. Jeszcze jako student podjął pracę (1936) w biurze swego brata Jerzego, którą kontynuował do wybuchu wojny. Uczestnik kampanii wrześniowej. W 1940 roku został zatrudniony w Wojewódzkim Urzędzie Ziemskim w Krakowie, gdzie zajmował się scaleniami gruntów na terenie Nowosądecczyzny. W 1947 roku został starszym asystentem na Wydziale Geologiczno-Mierniczym Akademii Górniczej w Krakowie (AGH).

W 1954 roku został zastępcą profesora, w 1961 roku uzyskał tytuł doktora, a cztery lata później - profesora nadzwyczajnego. Prowadził wykłady z geodezji, astronomii i instrumentoznawstwa na Wydziale Geodezji Górniczej i geodezji na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym AGH. Był członkiem Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Specjalizował się w instrumentoznawstwie geodezyjnym. Jego dorobek naukowy obejmuje 20 publikacji naukowych, 4 referaty i 2 patenty. Opracował m.in. własną metodę pomiaru szczegółów leżących na płaszczyźnie pionowej. W latach 1955-62 zajmował się badaniami dokładności osnów na terenach zakładów przemysłowych, analizą błędów średnich w metodach pomiarów szczegółów sytuacyjnych. Prowadził prace nad prototypem precyzyjnego pionu libelowego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Zmarł w Krakowie 21 czerwca 1988 roku.

Oprac. JP

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS