Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Jerzy Gomoliszewski (1904-1988)


Urodził się w Zagórzu koło Częstochowy 24 kwietnia 1904 roku w rodzinie nauczyciela. Ukończył liceum humanistyczne w Olkuszu. W latach 1923-28 studiował na Wydziale Mierniczym Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu studiów pracował w wykonawstwie geodezyjnym. W 1930 roku został mierniczym przysięgłym. W 1936 roku założył własne biuro. W czasie wojny pracował jako geodeta. Po wojnie był zatrudniony w Katedrze Miernictwa II Oddziału Geodezyjnego Wydziału Inżynierii Akademii Górniczej (od 1949 roku AGH). Równolegle studiował na Wydziale Architektury. Tytuł doktora uzyskał w 1950 roku, cztery lata później został profesorem nadzwyczajnym, a w 1969 roku profesorem zwyczajnym. W latach 1952-69 był kierownikiem Katedry Geodezji Przemysłowej, a w okresie 1956-60 dziekanem Wydziału Geodezji Górniczej.

Głównym polem zainteresowań naukowych Jerzego Gomoliszewskiego były inwentaryzacja zabytków i badania architektoniczne prowadzone z wykorzystaniem metod geodezyjnych. Jest autorem opracowania pt. "Kościół św. Anny w Krakowie, dokumentacja geodezyjno-inwentaryzacyjna" oraz rozdziałów dotyczących geodezyjnej inwentaryzacji urządzeń podziemnych w podręczniku do geodezji z 1973 roku. Był promotorem 5 rozpraw doktorskich, autorem wielu publikacji naukowych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 12 marca 1988 roku.

Oprac. JP

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS