wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Franciszek Armiński (1789-1848)


Urodził się 2 października 1789 roku w Tymbarku k. Limanowej. Ukończył gimnazjum w Krakowie, następnie przeniósł się do Warszawy; w kierunku matematycznym kształcił go Joachim Livet. W 1811 roku Armiński wyjechał do Paryża, gdzie pobierał nauki pod okiem J. B. Delambre'a i F. Arago. Po powrocie do Warszawy w 1815 roku objął katedrę astronomii na utworzonym właśnie Uniwersytecie Królewskim (Uniwersytet Warszawski). Od 1817 roku był na tej uczelni profesorem astronomii. W 1816 roku Franciszek Armiński zainicjował budowę uniwersyteckiego obserwatorium astronomicznego, co pochłonęło go bez reszty. Sam skompletował nowoczesne oprzyrządowanie, w tym instrumenty ze znanej wytwórni przyrządów astronomicznych i geodezyjnych Reichenbacha w Monachium. Zakończenie budowy obserwatorium (zlokalizowanego w Ogrodzie Botanicznym) nastąpiło w 1824 roku, a przejęcie przez uniwersytet rok później. Armiński został jego dyrektorem. Systematyczne obserwacje rozpoczął w nim w 1826 roku. Dwa lata później opublikował współrzędne geograficzne Warszawy; w latach 1828-29 brał udział w pomiarach astronomiczno-geodezyjnych na Łysicy. Jego imieniem nazwano jeden z kraterów na odwrotnej stronie Księżyca. Zmarł 14 stycznia 1848 roku w Warszawie.

Oprac. JP

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS