wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Ludosław Cichowicz (1922-1968)


Urodził się w Stawiskach 2 czerwca 1922 roku. Ukończył gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie. We wrześniu 1939 roku zgłosił się na ochotnika do wojska, brał udział w walkach pod Stoczkiem i Kowlem. Po powrocie do Warszawy w 1940 roku rozpoczął naukę na Wydziale Geodezyjnym Szkoły Budownictwa. W tym czasie działał też w podziemnej organizacji harcerskiej. W 1942 roku w obawie przed zdekonspirowaniem uciekł do Lwowa. W 1943 roku został aresztowany i przekazany w ręce gestapo. Kilka miesięcy przebywał w więzieniu, następnie został zesłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a potem do Buchenwaldu. Pobyt w obozie i jego ewakuację w 1945 roku okupił ciężką chorobą. Po powrocie do zdrowia studiował w Brukseli kartografię i dziennikarstwo. W końcu 1946 roku wrócił do Polski, a w 1947 roku rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej. Trudne warunki materialne zmusiły go do podjęcia równolegle pracy w Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjnym, gdzie był kierownikiem zespołu pomiarowego.

Po obronie pracy magisterskiej w 1952 roku przyjął propozycję pozostania na uczelni. Jako asystent w Katedrze Astronomii Geodezyjnej pracował do 1966 roku. Prowadził wykłady z astronomii na Politechnice Warszawskiej oraz w Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie oraz na Uniwersytecie Warszawskim. W badaniach naukowych zajmował się astronomią i geodezją satelitarną oraz astronomią geodezyjną. Jest współautorem podręcznika "Astronomia geodezyjna" (1961) i autorem podręcznika "Astronomia sferyczna" (1965). Z chwilą pojawienia się satelitów zaangażował się w geodezyjne wykorzystanie nowej techniki. W 1959 roku opublikował pierwsze w kraju obliczenia orbit sztucznych satelitów Ziemi serii Sputnik. W tym samym roku został koordynatorem polskiej sieci obserwacyjnej sztucznych satelitów Ziemi, a w 1962 zainicjował w Polsce prace nad triangulacją satelitarną. Jego badania naukowe i działania na rzecz nowoczesnych technologii były docenione, od 1963 roku Cichowicz był członkiem Polskiej Akademii Nauk, w 1962 roku został sekretarzem naukowym Komitetu Badania Przestrzeni Kosmicznej, a od 1966 - członkiem Prezydium Narodowego Komitetu Geofizyki i Geodezji. Zmarł 2 czerwca 1968 roku. Oprac. AB

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS