Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Henry Briggs (1561-1630)


Angielski matematyk. Urodził się w lutym 1561 roku w Warleywood. W latach 1577-81 studiował w St John’s College w Cambridge, gdzie następnie wykładał matematykę i medycynę. Od 1596 roku był profesorem w Gresham College w Londynie. W 1610 roku opublikował „Tables for the Improvement of Navigation” ułatwiające wyznaczenie długości geograficznej na morzu. Wymiana doświadczeń pomiędzy Briggsem i Johnem Naperem (wynalazcą logarytmów) i ich spotkania w 1615 i 1616 roku prawdopodobnie zaowocowały tym, że podstawą logarytmów Napera została liczba 10. W 1617 roku Briggs opublikował pracę „Lagarithmorum chilias prima”, w której po raz pierwszy zawarł logarytmy o tej podstawie, a w 1624 wydał traktat matematyczny „Arithmetica logarithmica” zawierający 30 tys. logarytmów liczb naturalnych obliczonych z dokładnością do 14. miejsca. Od 1619 roku kierował katedrą geometrii Uniwersytetu w Oksfordzie. W 1620 roku wydał „Elementy” Euklidesa. Już po jego śmierci w „Trigonometria” Gellibranda znalazły się ułożone przez Briggsa tablice logarytmiczne funkcji sinus i tangens.
Zmarł 26 stycznia 1630 roku w Oksfordzie.

Oprac. JP

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS