Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Geoludzie


ABCDFGHIJKLMNOPRSŚTWZŻ

Wiesław Piątkowski (1945-2025)


Wiesław Piątkowski urodził się 1 sierpnia 1945 r. w Płocku. W 1963 r. ukończył LO im. Stanisława Małachowskiego w Płocku i podjął studia stacjonarne na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, które w 1969 r. był zmuszony przerwać – został skreślony z listy studentów za czynny udział w protestach związanych z wydarzeniami marcowymi.

W 1970 r. odbył zasadniczą służbę wojskową. Po przeniesieniu do rezerwy podjął pracę w Przedsiębiorstwie Geologiczno-Fizjograficznym i Geodezyjnym Budownictwa „GEOPROJEKT” w Warszawie na stanowisku pomiarowego. W październiku 1973 r. wznowił studia stacjonarne na WGiK PW, gdzie po trzech latach uzyskał dyplom magistra inżyniera geodety.
W sierpniu 1976 r. ponownie podjął pracę w „GEOPROJEKCIE” – tym razem na stanowisku geodety. W okresie zatrudnienia w tej firmie wykonywał obsługę geodezyjną m.in. takich inwestycji, jak: Fabryka Domów Jednorodzinnych w Warszawie-Kawęczynie, Elektrociepłownia Warszawa-Kawęczyn, ZWAR – Targówek, Ciepłownia Wola czy most Toruński (obecnie gen. Stefana Grota-Roweckiego) w Warszawie.

Od sierpnia 1980 r. obok działalności zawodowej zaangażował się w tworzenie NSZZ „Solidarność” w centrali „GEOPROJEKTU” oraz w jego oddziałach wojewódzkich na terenie kraju. 15 grudnia 1981 r. został aresztowany w miejscu pracy przez Służbę Bezpieczeństwa i przewieziony do jej siedziby przy ul. Okrzei. Po kilkugodzinnych próbach przesłuchań i zastraszania został zwolniony. Tego samego dnia stracił również pracę „bez wypowiedzenia, w związku z naruszeniem przepisów o stanie wojennym z dnia 13.12.1981 r.”.
W okresie od 3 maja 1982 r. do 30 czerwca 1982 r. udało mu się podjąć pracę w Warszawskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym na stanowisku pomiarowego geodezyjnego. Po interwencji SB nastąpiło jednak rozwiązanie umowy o pracę „na mocy porozumienia stron”.

Od zwolnienia z „GEOPROJEKTU”, poza krótkim epizodem w WPG, pozostawał bez stałego zatrudnienia. Kontynuował wówczas działalność opozycyjną polegającą na zbieraniu informacji o osobach represjonowanych i organizowaniu im pomocy materialnej i prawnej, organizowaniu akcji ulotkowych, emitowaniu przez uliczne głośniki nagranych wcześniej wystąpień przywódców podziemnej „Solidarności”, kolportowaniu prasy bezdebitowej, a także jej wydawaniu. Wydawał nieregularny periodyk „Myśl Niezależna”, związany ze środowiskiem krytyczno-literackim Teatru Wielkiego.
W styczniu 1983 r. został aresztowany i osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie oraz oskarżony przed Sądem Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie. W sierpniu tego samego roku postępowanie karne zostało umorzone, a Wiesław Piątkowski został zwolniony z aresztu. Wyrokiem Izby Wojskowej Sądu Najwyższego z 17 sierpnia 1993 r. został uniewinniony od zarzucanych mu wówczas czynów.
Po wyjściu z aresztu – wobec niemożności podjęcia pracy zgodnej z wyuczonym zawodem, powodowanej interwencjami SB – w październiku 1983 r. postanowił zarejestrować własną taksówkę osobową w Zrzeszeniu Transportu Prywatnego m.st. Warszawy. Zarobkował w ten sposób przez rok. Kontynuował także działalność opozycyjną do wyborów w czerwcu 1989 r.

W październiku 1984 r. – dzięki odważnej postawie ówczesnego dyrektora Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Warszawie – podjął pracę zgodną z wykształceniem na stanowisku starszego geodety. W tym okresie brał udział w scaleniu i wymianie gruntów leśnych dla Nadleśnictwa Nowy Tomyśl, a także w pracach geodezyjno-kartograficznych dla potrzeb urządzeniowo-leśnych.
W styczniu 1989 r. został zatrudniony w spółce „BAKS” w Warszawie, gdzie zajmował się głównie przygotowaniem map i dokumentacji geodezyjno-kartograficznej do celów inwestycyjnych. Wówczas to zetknął się z zastosowaniem nowych technologii pomiarów sytuacyjnych i prac obliczeniowych w bezpośrednim wykonawstwie geodezyjnym, co wpłynęło na jego dalszą działalność zawodową.
W lutym 1990 r. z przyczyn rodzinnych przeniósł się do Płocka, gdzie rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek, w tym usług geodezyjnych i kartograficznych. W latach 1992–1998 pod jego kierownictwem, we współpracy z firmą „GEODEZJA” Tomasza Dąbrowskiego z Płocka, na zlecenie Urzędu Miasta Płocka prowadził cykliczne pomiary odkształceń pionowych i poziomych zabytków Starego Miasta i skarpy Wisły, zagrożonych ze względu na występujące osuwiska.

W kwietniu 1998 r. podjął pracę w Wojewódzkim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie na stanowisku kierownika składnicy. Po reformie samorządowej i utworzeniu powiatów, pod koniec sierpnia 1999 r., starosta powiatu warszawskiego zachodniego zaproponował mu zorganizowanie PODGiK-a; został jego dyrektorem z dniem 1 września.
Mimo osiągnięć organizacyjnych i merytorycznych, stopniowo narastał konflikt między Wiesławem Piątkowskim a ówczesnym starostą, którego podłożem była zasadnicza różnica zdań co do sposobu realizacji zadań powiatowej administracji geodezyjnej. Skutkował on odwołaniem Wiesława Piątkowskiego w lipcu 2002 r. z funkcji dyrektora, a następnie – zwolnieniem z urzędu.
Po niecałych trzech miesiącach pracy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie wrócił do Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Nowy starosta zaproponował mu stanowisko geodety powiatowego, które objął z dniem 1 stycznia 2003 r. Od 1 stycznia 2004 r. pełnił także obowiązki naczelnika Wydziału Geodezji, Katastru, Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Gruntów Rolnych.

Po powrocie do starostwa kontynuował proces informatyzacji powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Pod koniec 2003 r. powiat warszawski zachodni jako jeden z pierwszych na Mazowszu posiadał wektorową bazę danych graficznych EGiB i rozpoczął jej udostępnianie drogą internetową wybranym wydziałom starostwa oraz urzędom gmin położonym na obszarze powiatu. Natomiast z dniem 24 maja 2006 r. stał się pierwszym na Mazowszu posiadającym numeryczną mapę zasadniczą, prowadzoną w wersji hybrydowej (wektor + zeskanowane pierworysy dawnej mapy analogowej).
W kolejnych latach powiat warszawski zachodni jako pierwszy w Polsce uruchomił usługę przeglądania operatów archiwalnych dla jednostek wykonawstwa geodezyjnego bez konieczności ściągania plików wsadowych, a także udostępnił do powszechnego podglądu mapę zasadniczą.
W grudniu 2009 r. w konkursie SDI zorganizowanym przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie pod patronatem Unii Europejskiej powiat warszawski zachodni zajął I miejsce w dziedzinie technicznej i technologicznej za wdrożony system prowadzenia i udostępniania PZGiK oraz rejestrów publicznych z nim związanych.
30 września 2011 r. Wiesław Piątkowski przeszedł na emeryturę i zakończył pracę w powiecie warszawskim zachodnim.

Oprócz działalności ściśle zawodowej Wiesław Piątkowski udzielał się także społecznie. Działał aktywnie w powołanym w 2004 r. Forum Geodetów Powiatowych działającym przy Związku Powiatów Polskich, a przez pewien czas pełnił funkcję przewodniczącego. W latach 2005–2006 był ekspertem strony samorządowej w procesie procedowania w Sejmie nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Posiadał uprawnienia zawodowe w zakresach 1, 2, 4 i 5. Otrzymał m.in. odznakę „Zasłużonego Działacza Kultury”, odznakę pamiątkową Grup Oporu „Solidarni” oraz „Krzyż Wolności i Solidarności”. W 2016 r. otrzymał od firmy Geo-System specjalne wyróżnienie za wspieranie innowacyjnych rozwiązań prowadzenia zasobu PZGiK.
Był pilotem szybowcowym i wielkim miłośnikiem latania.

Zmarł 17 stycznia 2025 r. w wieku 79 lat.

Autor zdjęcia: Geo-System









Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama