Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Julian Niebylski 1930-2021


Twórca dyscypliny naukowej metrologia okrętowa, założyciel i wieloletni prezes zarządu firmy GEOMETR Sp. z o.o., profesor Politechniki Szczecińskiej.

Urodził się 12 marca 1930 r. w Horodyszczu Wielkim koło Tarnopola. W 1958 r. ukończył studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w Krakowie, tam też w 1976 r. uzyskał stopień doktora, a w 1986 r. – doktora habilitowanego.

W 1958 r. rozpoczął pracę w Szczecińskim Okręgowym Przedsiębiorstwie Mierniczym (od 1974 r. OPGK Szczecin), gdzie był kolejno kierownikiem zespołu pomiarowego, kierownikiem grupy robót, naczelnym inżynierem i kierownikiem Zakładu Metrologii Okrętowej.

Od 1965 roku wykładał geodezję na Politechnice Szczecińskiej (w 1993 r. powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego). Autor i współautor prawie setki prac i artykułów naukowych. Twórca wynalazków związanych z zastosowaniem technik pomiarowych w budowie statków oraz norm ISO dla procedur w metrologii okrętowej. Twórca dyscypliny naukowej metrologia okrętowa. W 1991 roku, z chwilą likwidacji OPGK Szczecin, założył własną firmę GEOMETR Sp. z o.o. specjalizującą się między innymi w obsłudze geodezyjnej budowy statków.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 3 marca 2021 r. w wieku 91 lat.

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS