Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Janusz Śledziński 1931-2021


Ceniony specjalista w zakresie geodezji wyższej i satelitarnej, grawimetrii i astronomii, przez lata związany z Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jeden z kluczowych inicjatorów powstania sieci ASG-EUPOS.

Urodził się 29 lipca 1931 r. w Bobowej (powiat gorlicki). Do wybuchu wojny mieszkał w Ostrołęce. Naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łomży ukończył w 1949 r., a studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w roku 1955. Pracę na tej uczelni, w ówczesnej Katedrze Geodezji Wyższej, rozpoczął już 1 października 1954 r. (jeszcze jako student) i przeszedł przez wszystkie szczeble kariery akademickiej – od młodszego asystenta do profesora. Dyplom doktora nauk technicznych otrzymał w 1964 r., dyplom doktora habilitowanego – w 1972 r., a tytuł profesora – w 1983 roku. Od 1986 roku aż do przejścia na emeryturę w 2001 roku kierował Instytutem Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej PW. Później pracował jeszcze w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie oraz Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie.

Zdobył duże doświadczenie w teoretycznych i praktycznych aspektach geodezji wyższej, geodezji satelitarnej, nawigacji, grawimetrii i astronomii. Uczestniczył w założeniu podstawowej wahadłowej sieci grawimetrycznej Polski (1955-1962) oraz licznych międzynarodowych nawiązań grawimetrycznych. W latach 1958-1959 brał udział w I Polskiej Wyprawie Antarktycznej. W latach 70. kierował w Polsce zakładaniem krajowej sieci dopplerowskiej. Następnie pracował w Afganistanie jako szef ekspertów ONZ ds. geodezji, kierował kontraktem ONZ w Afghan Cartographic and Cadastral Survey Institute w Kabulu (1976-1979).
W 1990 r. działający pod jego kierownictwem Instytut Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej PW kupił pierwszą w Polsce parę odbiorników GPS, które w ciągu kilku następnych lat posłużyły do realizacji blisko 70 projektów. Doświadczenie w zakresie satelitarnego wyznaczania położenia punktów zaowocowało uczestnictwem i nadzorem nad projektami wykorzystania różnych technologii GPS do zagęszczenia sieci geodezyjnych, w pomiarach geodynamicznych i inżynieryjnych.
Był inicjatorem i koordynatorem europejskiego projektu satelitarnego EXTENDED SAGET. W latach 1994-2008 jako przewodniczący i koordynator Sekcji C „Geodezja” grupy roboczej Nauka i Technologia Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (CEI) był szefem geodezyjnych i geodynamicznych programów wszystkich 17 krajów członkowskich.

Jako członek i przedstawiciel Polski w Międzynarodowym Komitecie Sterującym EUPOS (2002-2011) w dużej mierze przyczynił się do powstania w kraju sieci ASG-EUPOS.

Zmarł 29 marca 2021 r. w wieku 89 lat









Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS