wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Javad Ashjaee 1949-2020


Założyciel amerykańskiej firmy Javad GNSS, a także autor wielu innowacyjnych rozwiązań w zakresie nawigacji satelitarnej.

Urodził się w 1949 roku w Iranie. W 1972 roku wyjechał studiować do USA, gdzie zdobył tytuł doktora, po czym wrócił nauczać do swojego ojczystego kraju. W Stanach Zjednoczonych ostatecznie osiadł w 1981 roku, po rewolucji ajatollahów w Iranie. To właśnie wtedy zajął się nawigacją satelitarną.

Współpracując z firmą Trimble, był współtwórcą 4-kanałowego Trimble 4000-S – pierwszego komercyjnego odbiornika geodezyjnego na rynku. Instrument wszedł do sprzedaży w 1983 roku, a Javad Ashjaee był autorem jego oprogramowania. Później założył firmę Ashtech (obecnie jest częścią Trimble’a jako marka Spectra Geospatial), która w 1989 roku wprowadziła na rynek odbiornik L-12. Był to prawdopodobnie pierwszy instrument GNSS, w którym z powodzeniem udało się zintegrować pomiary GPS i GLONASS.

W 1998 r. założył firmę Javad Positioning Systems (JPS), która wprowadziła na rynek takie produkty jak: Legacy, Odyssey, Regency czy serię odbiorników HiPer. Gdy biznes ten został sprzedany firmie Topcon, w 2007 r. założył firmę Javad GNSS. I tu był autorem wielu innowacji. Między innymi wprowadził na rynek serię Triumph – były to pierwsze seryjne instrumenty śledzące systemy Galileo i QZSS. Wyróżniają je także takie funkcje jak „Lift & Tilt”, analiza zakłóceń, wizualne tyczenie czy śledzenie sygnałów GLONASS CDMA ze zwiększoną precyzją.

Javad Ashjaee był głównym autorem aż 102 patentów, z których ostatni zarejestrowano raptem w kwietniu tego roku.

Zmarł w czerwcu 2020 r. na koronawirusa.

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS