Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Javad Ashjaee 1949-2020


Założyciel amerykańskiej firmy Javad GNSS, a także autor wielu innowacyjnych rozwiązań w zakresie nawigacji satelitarnej.

Urodził się w 1949 roku w Iranie. W 1972 roku wyjechał studiować do USA, gdzie zdobył tytuł doktora, po czym wrócił nauczać do swojego ojczystego kraju. W Stanach Zjednoczonych ostatecznie osiadł w 1981 roku, po rewolucji ajatollahów w Iranie. To właśnie wtedy zajął się nawigacją satelitarną.

Współpracując z firmą Trimble, był współtwórcą 4-kanałowego Trimble 4000-S – pierwszego komercyjnego odbiornika geodezyjnego na rynku. Instrument wszedł do sprzedaży w 1983 roku, a Javad Ashjaee był autorem jego oprogramowania. Później założył firmę Ashtech (obecnie jest częścią Trimble’a jako marka Spectra Geospatial), która w 1989 roku wprowadziła na rynek odbiornik L-12. Był to prawdopodobnie pierwszy instrument GNSS, w którym z powodzeniem udało się zintegrować pomiary GPS i GLONASS.

W 1998 r. założył firmę Javad Positioning Systems (JPS), która wprowadziła na rynek takie produkty jak: Legacy, Odyssey, Regency czy serię odbiorników HiPer. Gdy biznes ten został sprzedany firmie Topcon, w 2007 r. założył firmę Javad GNSS. I tu był autorem wielu innowacji. Między innymi wprowadził na rynek serię Triumph – były to pierwsze seryjne instrumenty śledzące systemy Galileo i QZSS. Wyróżniają je także takie funkcje jak „Lift & Tilt”, analiza zakłóceń, wizualne tyczenie czy śledzenie sygnałów GLONASS CDMA ze zwiększoną precyzją.

Javad Ashjaee był głównym autorem aż 102 patentów, z których ostatni zarejestrowano raptem w kwietniu tego roku.

Zmarł w czerwcu 2020 r. na koronawirusa.

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS