wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Adam Chrzanowski 1932-2020


Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej i geodezji górniczej. Był postrzegany jako ambasador polskiej nauki na forum światowym.

Urodził się 22 grudnia 1932 roku w Krakowie. W Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał stopień magistra inżyniera geodety górniczego (1956) i stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia (1962). W 1955 r. podjął pracę w Katedrze Geodezji Górniczej AGH. Do 1964 r. pracował tam na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta i adiunkta.

W 1964 roku wyjechał na staż podoktorski do Kanady, w czasie którego pracował nad rozwinięciem pionierskich wówczas zastosowań laserów w precyzyjnych pomiarach inżynieryjno-górniczych. W latach 1964-1971 był zatrudniony na stanowisku associate professor na Uniwersytecie New Brunswick (UNB) we Fredericton w Kanadzie, a w latach 1971-1998 jako profesor. Na tej uczelni pełnił funkcje prodziekana oraz dziekana (1991-1995) na Wydziale Dyscyplin Geodezyjnych. Z tą uczelnią był związany do końca. Jako emerytowany profesor prowadził tam wykłady i równocześnie pełnił funkcję dyrektora Canadian Centre for Geomatic Engineering, działającego przy tej uczelni. Jako znany specjalista w całej swojej karierze pracował nad wieloma projektami wydobywczymi i przemysłowymi w Ameryce Północnej i Południowej, Europie i Azji. Na wykłady wielokrotnie zapraszały go zagraniczne uczelnie (w Chinach, Szwajcarii, Niemczech, Argentynie, Brazylii, Australii czy USA).

Profesor Chrzanowski był autorem lub współautorem ponad 220 publikacji, w tym 18 monografii, które w krajach angielskojęzycznych, a także w Chinach oraz Ameryce Południowej stanowią podstawową literaturę fachową z zakresu badań deformacji obiektów inżynierskich.

W uznaniu zasług uhonorowano go tytułami: Profesor honoris causa Uniwersytetu Wuhan w Chinach (1986), Profesor Emeritus na UNB w Kanadzie (1998), Profesor Honorowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Polsce (1999), doctor honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Polsce (2002) oraz doktor honoris causa AGH (2004). Na szczególne podkreślenie zasługują działania profesora Chrzanowskiego w zakresie współpracy z polskimi uczelniami technicznymi.

Zmarł 12 czerwca 2020 r. w wieku 88 lat.

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS