Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Bolesław Wolny 1935-2018


Nestor szczecińskiej geodezji, wieloletni pracownik administracji geodezyjnej na Pomorzu Zachodnim. Pełnił m.in. funkcję kierownika Delegatury GUGiK w Szczecinie, głównego geodety województwa czy kierownika Oddziału Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

Bolesław Wolny urodził się 5 stycznia 1935 r. we Lwowie. Był absolwentem Wydziału Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1957). W latach 1957-62 pracował w szczecińskim wydziale Poznańskiego Okręgowego Przedsiębiorstwa Mierniczego jako kierownik zespołu pomiarowego. W okresie 1962-72 był zatrudniony w Delegaturze GUGiK w Szczecinie, gdzie zaczynał pracę jako starszy inżynier, następnie awansował na zastępcę kierownika i kierownika Delegatury.

W latach 1973-84 był zastępcą dyrektora Wydziału ds. Geodezji i Kartografii w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie i głównym geodetą województwa. Następnie (1985-90) był w OPGK w Szczecinie głównym specjalistą, potem kierownikiem Zakładu Inżynierii i Wydawnictw, a równocześnie przewodniczącym Wojewódzkiego Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej Urządzeń Inżynieryjnych. W latach 1991-99 powrócił do pracy w Urzędzie Wojewódzkim najpierw na stanowisku starszego inspektora wojewódzkiego, a następnie kierownika Oddziału Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego.

Był członkiem Rady Geodezyjnej i Kartograficznej przy Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii (1977-87), a także Komisji Kwalifikacyjnej ds. Uprawnień Zawodowych (1985-96). Był autorem licznych artykułów, opracowań i wytycznych technicznych z zakresu geodezji i kartografii. Do jego głównych osiągnięć można zaliczyć: opracowanie programu tworzenia mapy województwa; dopuszczenie do tworzenia wielkopowierzchniowych osnów geodezyjnych; ustalenie zasad i organizacji geodezyjnej inwentaryzacji uzbrojenia terenu; zorganizowanie ZUDP oraz biur geodetów miejskich; wdrożenie eksperymentalnej organizacji wykonawstwa geodezyjnego (OPGK).

Za wybitne osiągnięcia w służbie na rzecz społeczności Ziemi Szczecińskiej był wielokrotnie wyróżniany, m.in. Srebrną i Złotą Odznaką Honorową NOT, Złotą i Diamentową Odznaką Honorową SGP, Srebrną i Złotą Odznaką „Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii”. Został też uhonorowany Odznaką Gryf Pomorski, Złotym Krzyżem Zasługi, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 22 grudnia 2018 r. w wieku 83 lat

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS