Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Wojciech Janusz (1931-2012)


Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej, autorytet w dziedzinie monitoringu budowli. Urodził się 2 lutego 1931 r. w Warszawie. Ukończył Państwowe Liceum Miernicze (1951 r.), a następnie Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1956 r.). W latach 1952-56 był asystentem w Zakładzie Geometrii Wykreślnej na Wydziale Inżynierii Sanitarnej. Od 1956 r. nieprzerwanie związany z Instytutem Geodezji i Kartografii w Warszawie. W latach 1957-78 był kolejno: starszym asystentem, adiunktem i docentem.

W 1964 roku uzyskał stopień doktora (promotorem pracy doktorskiej był prof. Tadeusz Lazzarini). W latach 1969-71 kierował Zakładem Geodezji Gospodarczej, a następnie (po zmianie nazwy) – Zakładem Geodezji (od 1974 r.) i Zakładem Geodezji Inżynieryjnej (od 1977 r.). W 1978 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a dziewięć lat później – zwyczajnego.

Wojciech Janusz był wybitnym specjalistą w dziedzinie geodezji inżynieryjnej i współtwórcą polskiej szkoły naukowej geodezyjnych badań odkształceń i przemieszczeń obiektów budowlanych. W swym przewodzie doktorskim zajął się m.in. automatycznym badaniem odkształceń budowli z wykorzystaniem stałych zespołów urządzeń pomiarowych. Wyniki swoich badań w tej dziedzinie przeniósł z powodzeniem na grunt praktyczny.

Był autorem i współautorem 175 publikacji, w tym 32 rozpraw, studiów i monografii, autorem trzech podręczników, z fundamentalnym „Geodezyjna obsługa budowli i konstrukcji” służącym nie tylko studentom, ale i inżynierom w codziennej praktyce. Był twórcą i współtwórcą kilku opatentowanych wynalazków i promotorem 6 przewodów doktorskich.

W latach 1991-96 Wojciech Janusz był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Geodezji i Kartografii. Od 1978 r. był członkiem Komitetu Geodezji PAN i zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika „Geodezja i Kartografia”. W latach 1979-87 był redaktorem naczelnym „Przeglądu Geodezyjnego”. Był laureatem licznych nagród, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 27 kwietnia 2012 r. w wieku 81 lat.

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS