wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Kazimierz Sikorski (1940-1998)


Geodeta, wykładowca akademicki, długoletni pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś UWM), specjalista od fotogrametrii.

Urodził się 25 listopada 1940 roku w Radziejowie (kujawsko-pomorskie); studia ukończył w Moskiewskim Instytucie Inżynierów Urządzeń Rolnych. Następnie związał się z olsztyńską uczelnią. Najpierw był stażystą w Studium Geodezji Wyższej Szkoły Rolniczej (przemianowanej w 1972 roku na Akademię Rolniczo-Techniczną). W 1971 roku obronił doktorat na Politechnice Warszawskiej, a habilitował się w 1980 roku. Dwadzieścia lat pracował w Instytucie Geodezji i Fotogrametrii ART, ponadto w latach 1981-90 pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych tej uczelni. Organizował Katedrę Fotogrametrii i Teledetekcji, którą kierował od 1995 roku. Tytuł profesora uzyskał w 1992 r.

W swoich badaniach naukowych zajmował się teorią opracowywania wyników pomiarów geodezyjnych, opracowywania efektów algorytmów sekwencyjnego wyrównywania wyników obserwacji oraz metodami cyfrowego opracowywania zdjęć lotniczych i satelitarnych. Prowadził wykłady i ćwiczenia z geodezji i rachunku wyrównawczego, fotogrametrii i teledetekcji. Jest autorem ponad 100 prac naukowych. Ponadto uczestniczył w działalności Komitetu Geodezji oraz Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji.

Był również znanym działaczem sportowym, prezesem uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego w Olsztynie. Jako pełnomocnik rektora ART ds. sportu zajmował się modernizacją obiektów sportowych w olsztyńskim miasteczku akademickim Kortowie. Jego imię nadano kortowskiemu stadionowi lekkoatletycznemu. Zmarł nagle 15 września 1998 roku.

Oprac. BS, wrzesień 2011 r.
Na podstawie: Jubileusz 50-lecia Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, tom II, Wydawnictwo ART, Olsztyn 1999


Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS