Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Kazimierz Sikorski (1940-1998)


Geodeta, wykładowca akademicki, długoletni pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś UWM), specjalista od fotogrametrii.

Urodził się 25 listopada 1940 roku w Radziejowie (kujawsko-pomorskie); studia ukończył w Moskiewskim Instytucie Inżynierów Urządzeń Rolnych. Następnie związał się z olsztyńską uczelnią. Najpierw był stażystą w Studium Geodezji Wyższej Szkoły Rolniczej (przemianowanej w 1972 roku na Akademię Rolniczo-Techniczną). W 1971 roku obronił doktorat na Politechnice Warszawskiej, a habilitował się w 1980 roku. Dwadzieścia lat pracował w Instytucie Geodezji i Fotogrametrii ART, ponadto w latach 1981-90 pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych tej uczelni. Organizował Katedrę Fotogrametrii i Teledetekcji, którą kierował od 1995 roku. Tytuł profesora uzyskał w 1992 r.

W swoich badaniach naukowych zajmował się teorią opracowywania wyników pomiarów geodezyjnych, opracowywania efektów algorytmów sekwencyjnego wyrównywania wyników obserwacji oraz metodami cyfrowego opracowywania zdjęć lotniczych i satelitarnych. Prowadził wykłady i ćwiczenia z geodezji i rachunku wyrównawczego, fotogrametrii i teledetekcji. Jest autorem ponad 100 prac naukowych. Ponadto uczestniczył w działalności Komitetu Geodezji oraz Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji.

Był również znanym działaczem sportowym, prezesem uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego w Olsztynie. Jako pełnomocnik rektora ART ds. sportu zajmował się modernizacją obiektów sportowych w olsztyńskim miasteczku akademickim Kortowie. Jego imię nadano kortowskiemu stadionowi lekkoatletycznemu. Zmarł nagle 15 września 1998 roku.

Oprac. BS, wrzesień 2011 r.
Na podstawie: Jubileusz 50-lecia Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, tom II, Wydawnictwo ART, Olsztyn 1999


Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS