wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Maciej z Miechowa, Miechowita (1457-1523)


Lekarz, ksiądz katolicki, uczony o wszechstronnych zainteresowaniach, długoletni rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor dzieła geograficzno-etnograficznego „Traktat o dwóch Sarmacjach”.
Urodził się w rodzinie chłopskiej w Miechowie. Po ukończeniu szkoły parafialnej studiował na Akademii Krakowskiej, gdzie został magistrem w 1479 roku; naukę kontynuował we Włoszech (medycynę i filozofię), uzyskując tytuł doktora. Był ośmiokrotnym rektorem Akademii Krakowskiej w latach (1501–19) i nadwornym lekarzem króla Zygmunta Starego.

Za najważniejsze dzieło w jego dorobku uznawany jest „Tractatus de duabus Sarmatiis Asiana et Europeana…” (Traktat o dwóch Sarmacjach) wydany w drukarni Hallera w 1517 roku (tłum. z łaciny na polski w 1535 r.) Jest to naukowy opis geograficzny i etnograficzno-administracyjny Europy Wschodniej, tj. ziem leżących między Wisłą, Donem i Morzem Kaspijskim. Miechowita polemizuje z Ptolemeuszem, kwestionując istnienie gór Hiperborejskich i Ryfejskich. Zaprzecza także, wbrew przyjętym opiniom średniowiecznych i współczesnych mu pisarzy, istnieniu źródeł głównych rzek w pasmach górskich, upatrując ich początki w równinach. Opisywane ziemie Maciej z Miechowa nazwał Sarmacją zgodnie z ówczesną teorią o pochodzeniu Polaków i innych narodów słowiańskich od starożytnego plemienia Sarmatów. Za Ptolemeuszem Miechowita wyróżnia dwie Sarmacje: europejską pomiędzy Wisłą i Donem oraz azjatycką rozciągającą się od Donu po Morze Kaspijskie. Dzieło Miechowity stało się popularne, o czym świadczą jego liczne jak na tamte czasy tłumaczenia.

Ponadto Miechowita wydał „Chronica Polonorum” (Kronikę Polską) oraz książki medyczne. Jego zainteresowania oprócz geografii, historii i medycyny obejmowały astronomię, astrologię i alchemię. Zmarł 8 września 1523 roku.

Oprac. BS, sierpień 2011

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS