Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Maciej z Miechowa, Miechowita (1457-1523)


Lekarz, ksiądz katolicki, uczony o wszechstronnych zainteresowaniach, długoletni rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor dzieła geograficzno-etnograficznego „Traktat o dwóch Sarmacjach”.
Urodził się w rodzinie chłopskiej w Miechowie. Po ukończeniu szkoły parafialnej studiował na Akademii Krakowskiej, gdzie został magistrem w 1479 roku; naukę kontynuował we Włoszech (medycynę i filozofię), uzyskując tytuł doktora. Był ośmiokrotnym rektorem Akademii Krakowskiej w latach (1501–19) i nadwornym lekarzem króla Zygmunta Starego.

Za najważniejsze dzieło w jego dorobku uznawany jest „Tractatus de duabus Sarmatiis Asiana et Europeana…” (Traktat o dwóch Sarmacjach) wydany w drukarni Hallera w 1517 roku (tłum. z łaciny na polski w 1535 r.) Jest to naukowy opis geograficzny i etnograficzno-administracyjny Europy Wschodniej, tj. ziem leżących między Wisłą, Donem i Morzem Kaspijskim. Miechowita polemizuje z Ptolemeuszem, kwestionując istnienie gór Hiperborejskich i Ryfejskich. Zaprzecza także, wbrew przyjętym opiniom średniowiecznych i współczesnych mu pisarzy, istnieniu źródeł głównych rzek w pasmach górskich, upatrując ich początki w równinach. Opisywane ziemie Maciej z Miechowa nazwał Sarmacją zgodnie z ówczesną teorią o pochodzeniu Polaków i innych narodów słowiańskich od starożytnego plemienia Sarmatów. Za Ptolemeuszem Miechowita wyróżnia dwie Sarmacje: europejską pomiędzy Wisłą i Donem oraz azjatycką rozciągającą się od Donu po Morze Kaspijskie. Dzieło Miechowity stało się popularne, o czym świadczą jego liczne jak na tamte czasy tłumaczenia.

Ponadto Miechowita wydał „Chronica Polonorum” (Kronikę Polską) oraz książki medyczne. Jego zainteresowania oprócz geografii, historii i medycyny obejmowały astronomię, astrologię i alchemię. Zmarł 8 września 1523 roku.

Oprac. BS, sierpień 2011

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS