Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Daniel Bernoulli (1700-82)


Szwajcarski matematyk i fizyk. Urodził się 8 lutego 1700 roku w Gröningen. W latach 1725-33 był pracownikiem Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie kierował katedrą fizjologii, a następnie matematyki. Po powrocie do Szwajcarii (1733 r.) został profesorem na uniwersytecie w Bazylei. Był także profesorem anatomii, botaniki i fizyki. W dziedzinie matematyki dokonał znaczących odkryć, jego autorstwa są m.in.: metoda numerycznego rozwiązywania równań algebraicznych, określenie liczby e, rozwiązanie zagadnienia drgającej struny, zastosowanie szeregów trygonometrycznych w obliczeniach i pierwsze prace z zakresu rachunku prawdopodobieństwa. Członek Francuskiej Akademii Nauk, Towarzystwa Królewskiego w Londynie i Petersburskiej Akademii Nauk. Był synem Johanna Bernoulliego, również matematyka i fizyka.
Zmarł 17 marca 1782 roku w Bazylei.

Oprac. JP

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS