Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)


XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja, kasztelana wiślickiego i wojewody lubelskiego, wydał w 1573 roku w Krakowie w języku polskim pionierskie dzieło „O sprawie, sypaniu, wymierzaniu i rybieniu stawów; także o przekopach, ważeniu i prowadzeniu wody, książki wszystkim gospodarzom potrzebne”. Obeznany z gospodarstwem stawowym, nie tylko w Małopolsce, ale na Śląsku i na Rusi, podał wyniki własnej praktyki dotyczące poziomowania, robót ziemnych, budowy stawów, grobel, upustów.

Traktat zawiera także szczegółowy opis rynienkowej wagi wodnej, pierwowzoru obecnej poziomicy. Do rynienki nalewano wodę, a pomiar polegał na celowaniu przez przezierniki ponad poziomem wody na tarczę lub łatę, np. znak celowniczy przyczepiony do laski. Specjaliści utrzymują, że jest to najlepszy traktat o urządzaniu stawów w piśmiennictwie europejskim XVI wieku.

Oprac. BS, maj 2011

Źródła: „Mysłowice zarys rozwoju miasta” pod red. W. Długoborskiego, Katowice, 1977; Przegląd Techniczny, Tom LI, nr 43, Warszawa, 23 października 1913.

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS