Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Ryszard Koronowski (1927-68)


Kierownik Katedry Geodezji SGGW, specjalista od obliczeń geodezyjnych, przewodniczący SGP w latach 1966-68. Urodził się w Mławie 10 lipca 1927 roku. Od młodości był związany z harcerstwem, po wybuchu II wojny światowej działał w Szarych Szeregach; uczył się też na tajnych kompletach. W 1947 r. rozpoczął studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pozostał na tej uczelni jako pracownik naukowy, najpierw w Katedrze Geodezji Niższej, a potem – Rachunku Wyrównawczego i Obliczeń Geodezyjnych. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 1953 r., a docenta – w 1961 r. W następnym roku został powołany przez ministra szkolnictwa wyższego na stanowisko kierownika Katedry Geodezji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 1968 r. został dziekanem Wydziału Melioracji Wodnych tej uczelni. Wykładał także w Wojskowej Akademii Technicznej.

Ryszard Koronowski udzielał się w różnych organizacjach geodezyjnych. Zaangażował się zwłaszcza w działalność Stowarzyszenia Geodetów Polskich, w 1966 r. został przewodniczącym tej organizacji. A rok później wybrano go na stanowisko przewodniczącego Zarządu Głównego Naczelnej Organizacji Technicznej. – Zawsze umiał zjednywać sobie ludzi do współpracy, bowiem jego zapał i niestrudzona energia udzielały się wszystkim – wspomina prof. Adam Linsenbarth w „Przeglądzie Geodezyjnym" 11/2008. Rozwijającą się karierę przerwała śmierć na skutek upadku na oblodzonej ulicy w listopadzie 1968 r. Miał 41 lat. Spoczął w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach w Warszawie.

Oprac. Barbara Stefańska na podstawie „Przeglądu Geodezyjnego" 11/2008, styczeń 2011 r.

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS