wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Roman Hlibowicki (1911-99)


Wieloletni kierownik Katedry Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, naukowiec i dydaktyk. Urodził się 8 września 1911 r. w Przemyślu. Studiował we Lwowie. I tam w czasie II wojny światowej zdał egzamin dyplomowy w konspiracji, który po wojnie ponownie złożył na Akademii Górniczej w Krakowie. Następnie związał się na stałe z Wrocławiem, gdzie na połączonych wówczas uczelniach – Uniwersytecie i Politechnice –organizował od podstaw Katedrę Miernictwa. Jednostka ta została przemianowana w 1954 r. na Katedrę Geodezji w wyodrębnionej już Wyższej Szkole Rolniczej (od 1972 r. – Akademia Rolnicza, dziś – Uniwersytet Przyrodniczy). Katedrą przekształconą w 1972 r. na Instytut Geodezji i Zastosowań Matematycznych kierował aż do emerytury, na którą przeszedł w 1981 r. Pełnił wiele funkcji kierowniczych m.in. dziekana wydziału (1954-58) i prorektora ds. nauczania (1961-65). W 1952 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1964 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego.

Profesor Hlibowicki specjalizował się w zastosowaniach geodezji w gospodarce rolnej i wodnej, a także w kartografii matematycznej i redakcji map tematycznych. Zajmował się również pracą dydaktyczną. Wypromował 10 doktorów, z których 5 zostało profesorami. Opracował (jako współautor i redaktor) liczne skrypty i podręczniki, takie jak: „Geodezja dla meliorantów” (5 wydań, 1963-71), „Geodezja” (1975) czy wyróżniona nagrodą ministra „Geodezja wyższa i astronomia geodezyjna” (1981). Będąc przewodniczącym ministerialnego Zespołu Dydaktyczno-Wychowawczego dla kierunku Geodezja Urządzeń Rolnych, wniósł wkład w organizowanie studiów geodezyjnych na uczelniach rolniczych. Zmarł 15 czerwca 1999 roku,  został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Dąbrowicy koło Lublina.

Oprac. Barbara Stefańska na podstawie notki na stronie UP we Wrocławiu, styczeń 2011 r.
Fot. UP Wrocław

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS