wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Geoida od GOCE
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Poczet Profesorów PW


„Poczet Profesorów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej”
Wywiady przeprowadzili: Jerzy Przywara, Zbigniew Leszczewicz i Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
Portrety wykonał Stanisław Nazalewicz
Całość zredagowała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
Książka wydana drukiem w 2016 r. nakładem Wydawnictwa GEODETA

Słowo wstępne redaktora: Na samym początku historii powstawania tego niezwykłego albumu były zwykłe rozmowy. Ktoś powiedział, że chciałby wykonać portrety profesorów naszego Wydziału (czyli Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej). A ktoś inny, że gdyby do portretów dołączyć wywiady z profesorami, mogłaby powstać interesująca publikacja. – Każdy taki wywiad dobrze byłoby uzupełnić osiągnięciami zawodowymi i zilustrować zdjęciami z całego życia. No i jeszcze przydałby się jakiś element nie całkiem na serio, może coś na kształt kwestionariusza Prousta, bardzo popularnego na przełomie XIX i XX wieku? – dodał ktoś trzeci. A jeszcze ktoś zaproponował, że przeprowadzi wywiady z profesorami. Traf chciał, że wszystkie te rozmowy, choć odbywały się w różnym czasie i miejscu, zbiegły się w jednym punkcie – w redakcji miesięcznika GEODETA.

Jako redaktorzy nosiliśmy się z tym pomysłem przez dłuższy czas, ale pochłonięci bieżącymi sprawami nie mieliśmy chyba odwagi rozpoczynać tak dużego i kompleksowego projektu. Doświadczenie wskazywało, że staranne opracowanie i wydanie drukiem albumu będzie nas kosztowało wiele miesięcy mrówczej pracy, co zresztą sprawdziło się co do joty. Impulsem, który w końcu skłonił nas do działania, była śmierć prof. Andrzeja Makowskiego w październiku 2013 roku. Zrozumieliśmy, że możemy zrealizować nasze zamierzenie teraz albo nigdy. Lepszego czasu już nie będzie. Z naszym pomysłem zwróciliśmy się do dziekan prof. Aliny Maciejewskiej, której inicjatywa się spodobała i na tyle nam zaufała, że objęła projekt patronatem.

Prace nad „Pocztem Profesorów” ruszyły ponad dwa lata temu. Trzon ekipy stanowiło dwóch redaktorów miesięcznika GEODETA Jerzy Przywara i Zbigniew Leszczewicz, którzy przeprowadzali wywiady. Studyjne portrety profesorów wykonał Stanisław Nazalewicz, artysta fotografik, członek ZPAF. Ale pomagała cała redakcja GEODETY, a mnie przypadło w udziale mieć ogólne baczenie i tak organizować pracę, aby wszystko szło bezkolizyjnie.

Do projektu udało się zaprosić 14 profesorów związanych z Wydziałem Geodezji i Kartografii – zarówno obecnie na nim zatrudnionych, jak i emerytowanych. Inauguracyjny wywiad redaktorzy przeprowadzili w lutym 2014 roku i na pierwszy ogień poszedł prof. Zdzisław Adamczewski. Ostatnia rozmowa – z dziekan Aliną Maciejewską – odbyła się w sierpniu 2015 roku. Skróty wywiadów były na bieżąco publikowane na łamach miesięcznika GEODETA, poczynając od kwietnia 2014 roku. Pełna treść wywiadów jest jednak znacznie bardziej obszerna i z pewnością znajdą w nich Państwo wiele interesujących informacji, trafiając przy tym na niejedną niespodziankę. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe zdjęcia, których udało się zebrać ponad 200. Niektórzy z Państwa rozpoznają na nich samych siebie sprzed lat.

O terminie wydania albumu zdecydowała data uroczystych obchodów 95-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii wyznaczona na 20 maja 2016 r. Dzień ten nadszedł szybciej, niż nam się wydawało. I oto trzymacie Państwo w rękach dzieło końcowe. Naszym skromnym zdaniem „Poczet” nie tylko intrygująco zarysowuje sylwetki profesorów, ale też ukazuje obraz Wydziału jako całości, z którego my, absolwenci, możemy być dumni. Nie będzie też chyba przesady w stwierdzeniu, że w tym albumie odbija się Polska z całą swoją skomplikowaną historią XX wieku. Tylko tyle i aż tyle udało nam się osiągnąć w tej jubileuszowej publikacji wpisującej się także w obchody rocznicy 100-lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej. Zresztą najlepiej oceńcie Państwo sami.
redaktor naczelny
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
kwiecień 2016 r.

Pobierz „Poczet Profesorów WGiK PW” lub przeglądaj go jako e-book
reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt