wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

OmniStar


Nazwa: OmniSTAR
Firma rozwijająca system: Fugro NV
Aktualna liczba satelitów: 7
Docelowa liczba satelitów: 7
Typ orbity: geostacjonarna
Ogłoszenie operacyjności: bd.

Historia
System opracowała firma Thales Geosolutions (część grupy Thales) i pierwotnie nazywał się LandStar. Nazwę zmieniono z końcem 2004 roku, gdy spółkę kupiło holenderskie przedsiębiorstwo Fugro NV. Jest to pierwsze – i jak dotąd jedyne – komercyjne rozwiązanie SBAS. Od 2010 roku jest to także pierwszy tego typu system oferujący poprawki dla GLONASS. OmniSTAR wyróżnia także rekordowy zasięg – poprawki dostępne są bowiem dla większości obszarów lądowych świata. Segment naziemny systemu składa się z około 100 stacji referencyjnych (najbliżej Polski znajdują się w Wiedniu i Charkowie) i dwóch stacji kontrolnych. Na segment kosmiczny składa się natomiast siedem satelitów telekomunikacyjnych.


Stacje referencyjne i zasięg działania systemu OmniStar (Źródło: Fugro BV)


Poprawki OmniSTAR dostępne są za pośrednictwem następujących serwisów:
• VBS (Virtual Base Station) – podstawowa usługa. Poprawki VBS obliczane są na podstawie jednoczęstotliwościowych pomiarów z kilku stacji referencyjnych. Usługa oferuje dokładność porównywalną z WAAS czy EGNOS – w materiałach promocyjnych systemu określono ją jako 70 cm w poziomie (prawdopodobieństwo 95%).
• HP (High Performance) – w odróżnieniu od VBS poprawki w tej usłudze obliczane są dla dwóch częstotliwości GPS, co znacząco redukuje błąd wynikający z opóźnienia jonosferycznego. Dokładność zbliżona jest do XP.
• XP (Extended Performance) – poprawki obliczane są dla dwóch częstotliwości GPS z wykorzystaniem korekt orbit i zegarów atomowych. Dokładność wyznaczania pozycji wynosi 10 cm w poziomie i 15 cm w pionie (ufność 95%).
• G2 – usługa XP wzbogacona o dane dla sygnałów GLONASS. Dokładność zbliżona do XP.
• IP (Internet Protocol) – poprawki dostarczane są za pośrednictwem internetu. Użytkownik musi więc posiadać odbiornik wyposażony w modem GPRS. Rozwiązanie to przeznaczone jest przede wszystkim do pracy przy słabej widoczności nieba oraz na wysokich szerokościach geograficznych.

Przyszłość
Firma Fugro nie informuje na razie o planach rozwoju tego systemu. Wiadomo jedynie, że stara się, by był on dostępny dla użytkowników odbiorników GNSS jak największej ilości marek. Obecnie mogą z niego korzystać m.in. właściciele sprzętu Trimble, Hemisphere, Novatel czy Topcon. Można także domniemywać, że możliwości OmniSTAR zostaną rozbudowane także o obsługę sygnałów Galileo, gdy system ten uzyska pełną operacyjność.

Opracowanie: Jerzy Królikowski

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt