Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-05-26| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Imprezy

GIS, teledetekcja i nawigacja na warszawskim Pikniku Naukowym


W najbliższą sobotę (30 maja) na warszawskim Podzamczu i Rynku Nowego Miasta odbędzie się 13. Piknik Naukowy organizowany przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Wśród ponad 220 namiotów, prezentujących najnowsze technologie i odkrycia naukowe, znajdą się także te, w których zaplanowano pokazy z zakresu systemów informacji geograficznej, teledetekcji, geodezji i nawigacji satelitarnej.

Interesująco zapowiada się stoisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Przedstawiciele tej instytucji wyjaśnią, jak powstaje i czym jest „leśna mapa numeryczna”. Pokażą jak obsługuje się urządzenia GPS oraz omówią wykorzystanie skanowania laserowego do generowania numerycznych modeli terenu i numerycznych modeli pokrycia terenu. W namiocie tym będzie można się także dowiedzieć, jak leśnicy wykorzystują w swojej pracy zobrazowania satelitarne oraz samodzielnie przetestować przeglądarkę e-LAS.

Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie zaprezentuje z kolei wykorzystanie technik satelitarnych w monitorowaniu powierzchni Ziemi. Odwiedzający ten namiot będą mogli m.in. wziąć udział w pokazie zależności wielkości odbicia sygnału radarowego wysyłanego przez satelitę od wilgotności gleby i pokrycia terenu.

W namiocie Akademii Marynarki Wojennej przygotowano dwie prezentacje. Podczas pierwszej z nich – „Astronawigacja, czyli jak to robią marynarze” – omówione zostaną metody realizowania podstawowych zadań z zakresu astronawigacji klasycznej na pokładzie jednostki pływającej. Będą to: określanie pozycji obserwowanej okrętu, korekta wskazań urządzeń kompasowych, identyfikacja nierozpoznanych nawigacyjnych ciał niebieskich oraz pomiar czasu. Chętni będą mogli także nauczyć się obsługi sekstantu, chronometru morskiego, identyfikatora gwiazdowego i aplikacji astronawigacyjnych. Drugi pokaz poświęcony będzie wykorzystaniu satelitów w marynarce wojennej, a w szczególności systemowi GPS.

Swoje stoisko przygotowuje także Wojskowa Akademia Techniczna. Przedstawiciele uczelni zaprezentują m.in., jak opracowywane są numeryczne modele prognozy pogody oraz pokażą sposoby precyzyjnego wyznaczania pozycji przy wykorzystaniu systemów GNSS i metody RTK.

Międzyinstytutowy Zespół Satelitarnych Obserwacji Środowiska Morskiego (sieć naukowa utworzona przez Instytut Oceanologii PAN, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Fizyki Akademii Pomorskiej w Słupsku) zaprezentuje z kolei, jak dzięki satelitom teledetekcyjnym można prognozować i obserwować zakwity sinic w Morzu Bałtyckim. Wyjaśnią także, jakie procesy wpływają na kolor morza na zdjęciach satelitarnych oraz jak wykorzystać te zobrazowania w badaniu bilansu promieniowania, globalnego ocieplenia oraz procesu fotosyntezy.

W namiocie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej będzie można się dowiedzieć, jaki jest stan aktualny oraz perspektywy wykorzystania satelitów meteorologicznych do 2020 roku, a także w jaki sposób informacje przez nie pozyskiwane wykorzystywane są w prognozowaniu pogody, w hydrologii, oceanografii oraz monitorowaniu środowiska.

Na stoisku Ambasady Republiki Federalnej Niemiec firma ECOREG GmbH wyjaśni z kolei, jak wykorzystać techniki satelitarne w turystycznej promocji regionu, a Stowarzyszenie Archeologów Jutra zaprezentuje starożytne techniki nawigacyjne. Swój namiot będzie miała także Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), choć organizatorzy nie zamieścili szczegółów jej prezentacji.

Szczegółowy program imprezy

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS