Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2023, Nr 1 (332) |


• Plusy i minusy 2022 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Walka o wyeliminowanie stanu niepewności prawnej po scaleniu w Lipnicy Wielkiej • Drożej, ale nowocześniej – przegląd noworocznych zmian w prawie • Naukowcy z UWM badają przestrzeń miejską pod kątem przyjazności dla seniorów • Poznań wykorzystuje ...

powrót

Artur Radziemski

Fotogrametryczny Poznań

Wykorzystanie stereodigitalizacji zdjęć lotniczych do zasilania miejskiego SIP i aktualizacji BDOT500. Jednostki samorządu terytorialnego w Polsce zasilają bazę danych obiektów topograficznych (BDOT500) głównie w toku zamówień publicznych lub bieżących opracowań geodetów. W przypadku stolicy Wielkopolski samorząd robi to skutecznie własnymi siłami, stosując unikatowe w skali kraju rozwiązanie.

Porównanie treści BDOT500 z danymi ze stereodigitalizacji zdjęć lotniczych
Porównanie treści BDOT500 z danymi ze stereodigitalizacji zdjęć lotniczych

Dane przestrzenne są dzisiaj ważnym źródłem informacji na temat otaczającej nas rzeczywistości. Posiadanie aktualnych i jednorodnych danych pozwala na podejmowanie właściwych decyzji i w konsekwencji prowadzi do wymiernych skutków ekonomicznych. Szczególnie istotne jest to w przypadku przestrzeni miejskiej, która podlega ciąg­łym zmianom. Rozważając wszystkie za i przeciw Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu zdecydował się na samodzielne pozyskiwanie w procesie stereodigitalizacji zdjęć lotniczych danych wektorowych, które zasilają System Informacji Przestrzennej oraz stanowią podstawę do aktualizacji BDOT500.

GEOPOZ jest samorządową jednostką budżetową, która odpowiada za prowadzenie zasobu geodezyjnego i kartograficznego, System Informacji Przestrzennej oraz orzecznictwo w zakresie gospodarki nieruchomościami, wykonując w sposób kompleksowy zadania dotyczące wykorzystania danych przestrzennych na potrzeby miasta. Integracja tych zagadnień w jednej instytucji pozwala na realizację innowacyjnych w skali kraju projektów, jak obiektowy model 3D uruchomiony w 2018 roku, prowadzenie Bazy Zieleni Miejskiej czy wspomniane prace dotyczące aktualizacji BDOT500. Co ważne, projekty są w całości realizowane przez pracowników tej jednostki.

• Dlaczego zdjęcia lotnicze

Istotnym aspektem działania każdego systemu informacyjnego jest posiadanie aktualnych danych. Pozyskanie informacji na temat intensywnie zmieniającej się przestrzeni w wyniku bezpośrednich pomiarów geodezyjnych dla miasta wielkości Poznania jest czasochłonne i ekonomicznie nieopłacalne. Odpowiedzią na te potrzeby jest fotogrametria. Dane pozyskane za pomocą technik fotogrametrycznych są jednolite i obiektywne dla całego obszaru. Umożliwiają przeprowadzanie szczegółowych analiz przestrzennych, a czas ich pozyskania jest stosunkowo krótki. W Poznaniu zalety wykorzystania fotogrametrii dostrzeżono już w latach 90. XX wieku.

Najstarsze zdjęcia lotnicze Poznania, którymi dysponuje ZGiKM GEOPOZ, pochodzą z 1989 roku. Kolejne naloty fotogrametryczne wykonywano dla poszczególnych fragmentów miasta w latach 1992–1994. W 1995 roku zapoczątkowano pozyskiwanie danych fotogrametrycznych dla obszaru całego miasta w cyklach dwuletnich. W ten sposób powstało archiwum zdjęć lotniczych, które stanowi nieocenione źródło wiedzy na temat historii i rozwoju przestrzeni miejskiej...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS