Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2023, Nr 1 (332) |


• Plusy i minusy 2022 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Walka o wyeliminowanie stanu niepewności prawnej po scaleniu w Lipnicy Wielkiej • Drożej, ale nowocześniej – przegląd noworocznych zmian w prawie • Naukowcy z UWM badają przestrzeń miejską pod kątem przyjazności dla seniorów • Poznań wykorzystuje ...

powrót

Damian Czekaj

Czy czeka nas przełom w nieruchomościach?

IV konferencja naukowa pt. „Współczesne trendy w gospodarce nieruchomościami i katastrze”, Warszawa, 8 grudnia 2022 r. Powszechność, jednolitość, wiarygodność, zupełność i jawność – to pięć filarów, na których opiera się polska ewidencja gruntów i budynków. Choć ten fundament jest stały, to sam kataster już taki nie jest i nieustannie ewoluuje.

Fot. Damian Czekaj
Fot. Damian Czekaj

Nim jednak problemy katastralne zdominowały konferencję zorganizowaną na Politechnice Warszawskiej, uroczyście świętowano 30-lecie studiów podyplomowych z zakresu wyceny nieruchomości na Wydziale Geodezji i Kartografii. Jak podkreślał ich inicjator prof. Wojciech Wilkowski, decyzja o utworzeniu studiów nie była prosta. Na PW nie funkcjonowały wtedy jeszcze wytyczne regulujące działalność studiów podyplomowych. Za całą podstawę prawną musiało wystarczyć Prawo geodezyjne i kartograficzne, a konkretnie zapisy wprowadzone ustawą z 4 października 1991 r. o zmianie niektórych warunków przygotowania inwestycji budownictwa mieszkaniowego w latach 1991–1995 oraz o zmianie niektórych ustaw. (...)

– Do utworzenia studiów podyplomowych na WGiK PW mocno zachęcał mnie Henryk Jędrzejewski. Podlegał mu wówczas cały pion gospodarki nieruchomościami w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, był także przewodniczącym Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej ds. nadawania uprawnień i licencji zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości – tłumaczył Wojciech Wilkowski. Ponadto profesor mógł liczyć na wsparcie pozostałych członków Komisji Kwalifikacyjnej, w której pracach brał udział.

Przez 30 lat trwania na WGiK PW studiów podyplomowych z zakresu wyceny nieruchomości ukończyło je 4380 osób. W tym czasie zmienił się kierownik studiów (prof. Wilkowskiego zastąpiła prof. Katarzyna Sobolewska-Mikulska), uchwalono ustawę o gospodarce nieruchomościami (m.in. oddzielającą szacowanie od geodezji), pojawiły się też szczegółowe wytyczne. Obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości weszło w życie 25 czerwca 2014 r. (...)

• Automat czy ekspert

O znaczeniu rzeczoznawców majątkowych dla gospodarki mówił wiceminister inwestycji i technologii Piotr Uściński. – Jesteśmy rozpędzeni, jeżeli chodzi o inwestycje. Realizowanych jest wiele różnych transakcji z udziałem strony publicznej – skarbu państwa czy samorządu. Wszędzie tam potrzebne są wyceny nieruchomości – zaznaczył. Zadeklarował też chęć współpracy ze środowiskiem naukowym w zakresie usprawnienia procesu wyceny nieruchomości. Wspomniał o szukaniu algorytmów, które pozwoliłyby na automatyzację pewnych czynności. – Chcemy być nowoczesnym państwem, które bardzo szybko potrafi precyzyjnie podawać dane, również te dotyczące wartości nieruchomości. W dzisiejszym świecie wszystkiego potrzebujemy na już – tłumaczył Piotr Uściński...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS