Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2022, Nr 6 (325) |


• Rozmowa z dr. hab. Waldemarem Izdebskim, odwołanym GGK • Podpowiadamy, jak skutecznie testować dokładność odbiorników GNSS • Syntetyczne zobrazowania satelitarne pomocą w trenowaniu sztucznej inteligencji • Wojna w Ukrainie: detekcja pożarów na zobrazowaniach Sentinel-2 • Pilotaż mobilnego skanowania laserowego na ...

powrót

Jerzy Królikowski

Milimetry z satelity

Możliwości serwisu monitorowania deformacji Copernicus EGMS. Dzięki nowej usłudze systemu Copernicus dokładne dane o deformacjach w niemal całej Europie są na wyciągniecie ręki, i to całkiem bezpłatnie. Mogą one znaleźć wiele praktycznych zastosowań również w geodezji.

Wizualizacja przemieszczeń związanych z działalnością górniczą na obszarze Górnego Śląska
Wizualizacja przemieszczeń związanych z działalnością górniczą na obszarze Górnego Śląska

Można by sądzić, że tego typu serwis to nic specjalnego. Wszak wykorzystanie zobrazowań radarowych w pomiarach deformacji nie jest dziś niczym niezwykłym. (...) Uruchomiony w maju br. Euro­pean Ground Motion Service (EGMS) jest jednak o tyle przełomowy, że dane te oferuje całkowicie bezpłatnie, i to dla większości Europy, w tym Polski. Daje to szansę, że wykorzystanie tej przydatnej i jednocześnie dobrze sprawdzonej technologii wreszcie się upowszechni. Z pożytkiem dla administracji, nauki, biznesu i obywateli.

• Z interferometrii radarowej

EGMS jest kolejną usługą serwisu monitorowania środowiska lądowego wspólnotowego systemu Copernicus (Copernicus Land Monitoring Service – CLMS). Budowa tego rozwiązania kosztowała 6 mln euro. (...) Usługa bazuje na satelitarnej interferometrii radarowej (InSAR). Przypomnijmy pokrótce, że dzięki przetworzeniu przynajmniej dwóch obrazów radarowych do postaci tzw. interferogramu technika ta pozwala wygenerować numeryczny model powierzchni terenu. A skoro tak, to da się też obliczać różnice między dwoma modelami tego samego obszaru, co w efekcie pozwala w szczegółach monitorować zmiany zachodzące na powierzchni naszej planety.

Ale z wielu względów takie proste odjęcie od siebie dwóch modeli kiepsko sprawdza się w monitoringu deformacji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ograniczenie pomiarów interferometrycznych tylko do tzw. stabilnych rozpraszaczy (persistent scatterers – PS), czyli punktów, które silnie odbijają wiązkę mikrofalową w kierunku anteny odbiorczej i charakteryzują się stabilnym odbiciem w długim okresie. Są to przede wszystkim obiekty antropogeniczne. Sęk w tym, że poza obszarami zabudowanymi takich punktów jest niewiele...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS