Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2021, Nr 1 (308) |


• O tym, czego geodezja może się spodziewać po nowych przepisach i unijnym budżecie mówi wiceminister Anna Kornecka • Nowy wielowirnikowiec dla godezji. Recenzja Yuneec H520E • Właściciele nieruchomości zaczynają się budzić. Skutki robionej na chybcika modernizacji EGiB • Kredki do szuflady? Pierwsze standardy w cyfryzacji ...

powrót

Łukasz Kacprzak

Opanowanie powierzchni

Doświadczenia firmy PKIG w wykorzystaniu norm pomiaru IPMS. Aby geodeta mógł w pełni zaistnieć w branży nieruchomoś­ci komercyjnych, musi mieć świadomość istniejących norm i standardów w pomiarach powierzchni budynków. Wśród nich są międzynarodowe normy IPMS – International Property Measurement Standards.

fot. Justyna Gieleta
fot. Justyna Gieleta
Zakres usług świadczonych przez nas, geodetów, z roku na rok wzrasta – dostosowujemy się do potrzeb rynku i dostępnych technologii. Coraz mocniej zaznaczamy też swoją obecność w branży nieruchomości komercyjnych. Choć geodeta nie jest jedynym profesjonalistą mogącym z powodzeniem realizować pomiary powierzchni do celów najmu, to ze względu na nasze wyczulenie na dokładność, doświadczenie w pomiarach geometrycznych i wykorzystywane technologie jesteśmy cenieni przez właścicieli i zarządców nieruchomości.

• Potrzeba standaryzacji

Problem „zmiany” powierzchni budynku w zależności od zastosowanego standardu czy normy sygnalizowany był od dawna. Różnice sięgały nawet kilkudziesięciu procent! Dlatego też w 2013 r. liczna grupa międzynarodowych organizacji z branży nieruchomości, takich jak BOMA, TEGOVA, GIF czy RICS, zawiązała International Property Measurement Standards Coalition (IPMS). Ich celem było stworzenie uniwersalnych, skonsolidowanych standardów. Sztab profesjonalistów z całego świata przeanalizował najlepsze praktyki rynkowe ze wszystkich kontynentów i sformalizował je w standardy przeznaczone dla poszczególnych typów nieruchomości. W 2014 r. opublikowano pierwsze normy – IPMS for Office Buildings. W kolejnych latach pojawiły się: IPMS for Residential Buildings (2016 r.), IPMS for Industrial Buildings (2018 r.) oraz w końcu IPMS for Retail Buildings (2019 r.).

Każdy norma ma taką samą strukturę – zawiera ogólne założenia, definicje oraz obostrzenia co do formy raportowania. Opracowania wykonane według IPMS muszą być dobrze udokumentowane i zawierać takie informacje, jak: użyty standard, metoda i data pomiaru, jednostka i tolerancja pomiaru. W dalszej części artykułu skoncentrujemy się na normie przeznaczonej dla obiektów biurowych.

• Co do pomiaru?

Chcąc odciąć się od klasycznych, definiowanych w różny sposób pojęć (jak np. powierzchnia najmu), koalicja IPMS stworzyła własne definicje – zwane standardami. W przypadku normy dla obiektów biurowych są trzy takie standardy...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS