Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2019, Nr 12 (295) |


• Z geodezyjną precyzją. Edward Markowski, twórca szopek krakowskich, opowiada o swojej pasji • Słowo o stołecznej reprywatyzacji. Związane z nią regulowane prawem zagadnienia podstawowe przedstawia sędzia Magdalena Durzyńska • Raport GEODETY: Ceny usług geodezyjnych 2019 • Rozmawiamy z dr inż. Agnieszką Pęską-Siwik, ...

powrót

Konrad P. Eckes

Służąc Polsce

Stulecie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Magnificencjo, świetny Senacie, Dostojne Zgromadzenie! Niniejszym ogłaszam Akademię Górniczą za otwartą – te znamienne słowa wypowiedział 20 października 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, dając początek uczelni, która odegrała dominującą rolę w budowaniu i rozwoju polskiego przemysłu.

Ceremonia jubileuszowa przy Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego z udziałem rektorów obu uczelni. W auli tego gmachu przed stu laty odbyła się uroczystość otwarcia Akademii Górniczej (Fot. Paweł Cegielski)
Ceremonia jubileuszowa przy Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego z udziałem rektorów obu uczelni. W auli tego gmachu przed stu laty odbyła się uroczystość otwarcia Akademii Górniczej (Fot. Paweł Cegielski)
Przed odrodzonym po zaborach państwem polskim stanęło wiele fundamentalnych zadań, takich jak scalenie kraju, zbudowanie jednolitej gos­podarki oraz utrwalenie z wielkim trudem wywalczonej wolności. Obronność i gospodarka wymagały niezwłocznego rozwoju infrastruktury technicznej, przede wszystkim przemysłu ciężkiego. Wprawdzie w okresie zaborów na ziemiach rdzennie polskich w pewnym stopniu przemysł rozwijał się, był jednak podporządkowany interesom obcych państw.

• Początki Akademii Górniczej

Istniała na szczęś­cie polska elita techniczna wykształcona na uczelniach działających albo na terenach zaborów, albo na renomowanych uczelniach austriackich czy niemieckich. Starania o utworzenie polskiej uczelni górniczej w Krakowie były prowadzone w zaborze austriackim jeszcze przed I wojną światową. W roku 1913 Ministerstwo Robót Publicznych w Wiedniu powołało Komitet Organizacyjny Akademii Górniczej. Jednak jego dalsze działania zostały przerwane przez wojnę i dopiero po jej zakończeniu niezwłocznie przystąpiono do realizacji projektu. Niecały rok po odzyskaniu niepodległości Naczelnik Państwa Józef Piłsudski mógł w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego uroczyście ogłosić utworzenie Akademii Górniczej.

Już wcześniej dyskutowano nad lokalizacją uczelni. Rozpatrywano wariant rozbudowy zakresu kształcenia na Politechnice Lwowskiej o tematykę górniczo-hutniczą. Lwów był dominującym ośrodkiem nauki w zaborze austriackim, a poza tym takie rozwiązanie gwarantowało szybkie uruchomienie studiów. Miasto było jednak zbyt odleg­łe od ośrodków przemysłowych Śląska i Zagłębia. Z kolei umiejscowienie uczelni w centrum ośrodków przemysłowych wykluczała niepewność zachodniej granicy nowo powstałego państwa polskiego. Wybuchały powstania śląskie, które trwały jeszcze do roku 1921. Dlatego najlepszy okazał się Kraków.

W pierwszym okresie działalności uczelnia nie miała swojej własnej siedziby, korzystała z obiektów tymczasowych. Udostępnione bezpłatnie przez władze miasta tereny oczekiwały na rozpoczęcie inwestycji. W roku 1923 uroczyście położono kamień węgielny pod budowę reprezentacyjnego budynku Akademii Górniczej. Odrodzone państwo polskie z największym trudem wypracowywało środki finansowe, zwłaszcza w latach rozpoczynającego się światowego kryzysu. Budynek został oddany do użytku w roku 1930. Akademia Górnicza rozwijała się bardzo dynamicznie i szybko stała się znaczącą uczelnią w skali kraju, a jej absolwenci byli zatrudniani na wysokich stanowiskach w przemyśle. Rozwijała się też działalność naukowa.

Niestety, rozkwit ten został przerwany przez...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS