wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 2019, Nr 4 (287) |


• Czy precyzyjne pomiary smartfonem są już możliwe? Testom zostały poddane dwa urządzenia mobilne • Sprzęt geodezyjny pod specjalnym nadzorem? Raport grupy roboczej działającej przy Głównym Urzędzie Miar • Geodeta czy urbanista? O opiniowaniu projektu podziału w postępowaniu sądowym • Wspieram Temidę od ponad pół wieku. ...

powrót

Marek Baranowski, Ewa Musiał

50 lat przywództwa prof. Jerzego Gaździckiego

Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej (PTIP) powstało przed półwieczem pod nowoczesną wówczas nazwą Klub Użytkowników Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Geodezji (Klub ETO). Była to pierwsza tego typu organizacja w Polsce, a jej twórcą był prof. Jerzy Gaździcki.

Źródło: PTIP
Źródło: PTIP
Koncepcja zorganizowania Klubu narodziła się już kilka lat wcześniej, ale ze względu na stosunkowo niewielkie rozpowszechnienie maszyn cyf­rowych w naszym kraju została wtedy uznana za przedwczesną. Świat się bowiem komputeryzował, ale ówczesna Polska, niestety, oddzielona była od niego żelazną kurtyną.

Mimo wielu trudności Klub ETO rozwijał swoją działalność równolegle z dynamicznym rozwojem informatyki na świecie i w Polsce. Między innymi dlatego po około 20 latach nazwa została zmieniona na Towarzystwo Informacji Przestrzennej, a po kolejnych 5, już ze względów formalnych, uzupełniona do obowiązującej obecnie – Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej.

Twórcą koncepcji, inicjatorem powołania, przewodniczącym Klubu ETO, następnie prezesem PTIP był przez te wszystkie lata profesor Jerzy Gaździcki. Kiedy w listopadzie 2018 roku Profesor ze względu na wiek zrezygnował z kandydowania, został spontanicznie obdarzony tytułem Prezesa Honorowego (fot. 1).

Działalność Towarzystwa dotyczyła początkowo automatyzacji podstawowych obliczeń geodezyjnych i procesów pomiarowych, wyrównania sieci geodezyjnych i fotogrametrycznych oraz opracowań kartograficznych. Następnie była ukierunkowana na tworzenie narzędzi informatycznych, w tym systemów informacji geograficznej i baz danych przestrzennych, a później – terytorialnych systemów informacji przestrzennej. Obecnie jest skoncentrowana na budowie infrastruktury informacyjnej wspomaganej modelowaniem geoinformacyjnym i usługami sieciowymi. Agenda badawcza i popularyzatorska PTIP zawsze odzwiercied­lała te najistotniejsze wątki rozwojowe. Ponadto środowisko naukowe i szerzej – zawodowe powiązane z Towarzystwem wspierało merytorycznie działania podejmowane przez administrację publiczną w zakresie wdrażania rozwiązań geoinformacyjnych, w tym infrastruktury informacji przestrzennej (IIP).

Zdajemy sobie sprawę z tego, że pełne przedstawienie historii Towarzystwa, w tym działalności profesora Jerzego Gaździckiego, wymaga obszernej monografii i mamy nadzieję, że ona powstanie. Wiemy także, że osoby, które w różnych okresach wniosły do działalności Towarzystwa znaczący wkład, mogą się poczuć tym artykułem zawiedzione, za co z góry przepraszamy. Sądzimy jednak, że nawet ten krótki materiał może zainteresować wielu czytelników. Zapraszamy też do odwiedzenia dwóch witryn Towarzystwa (www.ptip.info i www.rg.ptip.org.pl).

• Klub Użytkowników ETO w Geodezji (1970-1990)

Klub Użytkowników Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Geodezji utworzony został w ramach Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) jako forma działania Stowarzyszenia Geodetów Polskich (SGP) powiązana z Polskim Komitetem Automatycznego Przetwarzania Informacji NOT (PKAPI). Zebranie organizacyjne Klubu ETO odbyło się w październiku 1970 roku we Wrocławiu, po podjętych w 1969 roku działaniach przygotowawczych. Wzięli w nim udział...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS