Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2018, Nr 5 (276) |


• RODO już blisko. Co to oznacza dla geodezji? • Drony porządkują przestrzeń w podwarszawskim Piasecznie • Podział nieruchomości a warunki zabudowy – przypadek z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska • Skarga i wniosek a działania organów wobec geodetów. Część III artykułu nt. dopuszczalności postępowania ...

powrót

Damian Czekaj

Kolejny krok ku zjednoczeniu

Mimo że hasłem II Kongresu Geodetów Polskich była „Równość w geodezji”, podobnie jak przed rokiem wiele mówiono też o konieczności zjednoczenia środowiska. To właśnie w braku jedności upatrywano przyczyn części trudności, z jakimi boryka się branża geodezyjna w Polsce.

Zdaniem gospodarza spotkania Krzysztofa Szczepanika (prezesa Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego i Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej) Kongres pokazał, że równość w geodezji jest możliwa, a przedstawiciele administracji i wykonawstwa potrafią rozmawiać nawet na najtrudniejsze tematy. – Nie bójmy się mówić o tym, co jest złe – apelował prezes PTG. Do Piotrkowa Trybunalskiego przyjechali urzędnicy administracji geodezyjnej różnych szczebli (w tym geodeci województwa, WINGiK-owie i geodeci powiatowi), przedstawiciele nauki, a także – i ich było zdecydowanie najwięcej – przedsiębiorcy geodezyjni. Wśród nich byli prezesi i przedstawiciele kilkunastu organizacji zrzeszających geodetów i kartografów. Krzysztof Szczepanik nie krył jednak rozczarowania, że w Kongresie nie uczestniczył żaden reprezentant Stowarzyszenia Geodetów Polskich, mimo wystosowanych zaproszeń i patronatu, którym SGP objęło KGP 2018.

W gronie nieobecnych znalazł się także wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Wystosował on jednak do uczestników Kongresu list, który odczytał p.o. głównego geodety kraju Marcin Wójtowicz: „Inicjatywa Kongresu Geodetów Polskich mająca na celu integrację środowiska geodezyjnego przypada na okres przechodzenia całego społeczeństwa na drogę cyfryzacji, w tym działań organów administracji publicznej, wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych, przedsiębiorców, reprezentantów świata nauki, ale także obywateli, po części niemających nic wspólnego z geodezją i kartografią. Okres ten stawia obecnie przed geodetami i kartografami bardzo trudne zadania, możliwe do zrealizowania wyłącznie Waszym wspólnym wysiłkiem. Wyrażam głęboką nadzieję, że II Kongres Geodetów Polskich będzie dobrym krokiem na drodze integracji całego środowiska geodezyjnego”.

W Kongresie wzięło udział czworo posłów: Barbara Chrobak (Kukiz’15), Jan Duda (Prawo i Sprawiedliwość), Anna Milczanowska (PiS) i Grzegorz Wojciechowski (PiS), którego wystąpienia wyczekiwano chyba najbardziej. Jest on przewodniczącym powołanego w ubiegłym roku Parlamentarnego Zespołu do spraw prawa geodezyjnego i rozgraniczeń nieruchomości. Grzegorz Wojciechowski tłumaczył, że pierwotnie zespół miał się skupić na trudnościach związanych z rozgraniczeniami, ale występujących tylko w postępowaniu sądowym. – Z czasem okazało się, że problem jest o wiele głębszy, dostrzeg­liśmy wady Prawa geodezyjnego i kartograficznego, które musi ulec zmianie. Będziemy chcieli wypracować propozycje, które pomogą lepiej chronić prawo własności, a także umożliwią sprawne wykonywanie prac geodezyjnych dobrej jakości – podkreślał poseł…

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS