Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2018, Nr 2 (273) |


• Starostwo Spółka z o.o. – wyniki ankiety dotyczącej wykonywania prac GiK przez pracowników administracji • Skarga na geodetę – radca prawny Grzegorz Ninard o dopuszczalność postępowania skargowego i wnioskowego wobec geodety • Nieważność MPZP a wpisy w EGiB – przypadek z praktyki omawia sędzia Magdalena ...

powrót

Damian Czekaj

Centrum komiksu w chmurze

Skanowanie laserowe w rewitalizacji postindustrialnych obiektów

Mieszczący się w budynkach dawnej elektrowni kompleks „EC1 Łódź – Miasto Kultury” wyrasta na wielką atrakcję. Firma GEOMAX z Łodzi zeskanowała jego część, która stanie się niedługo siedzibą Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Skanowanie przed przyszłą siedzibą Centrum Komiksu. W tle Hala Maszyn EC1 (październik 2017 r.), fot. GEOMAX
Skanowanie przed przyszłą siedzibą Centrum Komiksu. W tle Hala Maszyn EC1 (październik 2017 r.), fot. GEOMAX
Zrewitalizowany i rozbudowany zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej pełni obecnie funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. Stanowi ponadto ważny element Nowego Centrum Łodzi, łącząc tendencje architektoniczne początku ubiegłego stulecia z nowoczesnym nurtem postindustrialnym. 8 stycznia 2016 r. w gmachu EC1 Wschód uruchomiono planetarium, które rocznie odwiedza blisko 150 tys. widzów. Obecnie stanowi ono element ulokowanego w zachodniej części kompleksu EC1 Centrum Nauki i Techniki (z którym równać się może jedynie warszawskie Centrum Nauki Kopernik). CNT otworzyło podwoje 7 stycznia br.

W EC1 swoje siedziby mają także Narodowe Centrum Kultury Filmowej (ośrodek kulturalno-edukacyjny dla osób zainteresowanych światem filmu i kinematografii) oraz Łódź Film Commission (jednostka udzielająca filmowcom kompleksowej pomocy). Ostatni dział „EC1 Łódź – Miasto Kultury” to budowane właśnie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (CKNI).

• Centrum w starym gmachu

Na potrzeby CKNI adaptowane są – z zachowaniem oryginalnej formy i gabarytów obiektów, łącznie z detalami wystroju i wyposażenia wnętrz – postindustrialne budynki dawnych warsztatów elektrowni, w których jeszcze kilka lat temu mieściło się Muzeum Bajki i siedziba Fundacji Se-Ma-For. Ten fragment kompleksu określany jest mianem „EC1 Południowy-Wschód”. Wykonawcą zamówienia „Przebudowa, nadbudowa i rozbudowa zespołu dawnych warsztatów na potrzeby »Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej« w ramach projektu pn. »Rewitalizacja EC1 Południowy-Wschód«” zostało konsorcjum firm Erekta Budownictwo Specjalistyczne i Erekta Budownictwo z Warszawy. Działać będzie ono w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Wartość zawartej w lipcu 2017 r. umowy to ponad 16 mln zł. Prace budowlane mają ruszyć w marcu br.

Geodeci z łódzkiej firmy GEOMAX na zlecenie podwykonawcy odpowiedzialnego za opracowanie dokumentacji projektowej (tj. firmy Kanon Architekci z Łodzi) wykonali skanowanie budynku dawnego muzeum oraz dwóch magazynów zabytkowej elektrowni. Celem opracowania była weryfikacja inwentaryzacji architektonicznej załączonej do projektu koncepcyjnego przebudowy i rozbudowy zespołu budynków na potrzeby CKNI. Skanowanie było niezbędne do przygotowania projektu budowlanego i wykonawczego wspomnianych obiektów oraz dostosowania ich do nowej funkcji użytkowej. – Przekazana wynikowa chmura punktów wykorzystywana była m.in. do pozyskiwania wymiarów w miejscach bezpośrednio niedostępnych oraz analiz geometrycznych i wysokościowych – tłumaczy Maciej Radczyc, właściciel firmy GEOMAX. – Na bazie skanów wykonane zostały także szczegółowe przekroje otworów okiennych, klatek schodowych oraz widoki elewacji – dodaje.

Większość zleceń realizowanych przez GEOMAX związana jest z obsługą inwestycji kubaturowych – zarówno mieszkaniowych, jak i handlowo-usługowych. Często trafiają się także podziały nieruchomości czy mapy do celów projektowych...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS