Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2017, Nr 12 (271) |


• Koniec ery RTK? Usługi PPP czasu rzeczywistego zdobywają rynek nawigacji • Most zwodzonego przez Martwą Wisłę na stulecie niepodległości – geodezyjna obsługa inwestycji • Konsekwencje nieważności MPZP – przypadek z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska • Koncepcja standaryzacji usługi lokalizacji działek ...

powrót

Anna Wardziak

Geodeta ma odpowiadać za swoje prace

Organizacje zawodowe geodetów zgodnie postulują, by przy okazji wprowadzania tzw. ustawy inwestycyjnej zmienić zasady weryfikacji prac geodezyjnych. Wszystkie odnoszą się też do proponowanej wysokości opłat ryczałtowych za materiały z PZGiK. Odmiennie podchodzą jednak do rozwiązywania tych problemów.

Propozycje organizacji zawodowych zawarte zostały w uwagach sformułowanych w toku konsultacji społecznych do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego. Przypomnijmy, że zmiany, jakie wprowadzi ona w Pgik, a także komentarze do niej dwóch członków zes­połu ds. systemowych zmian w geodezji działającego przy MIB przedstawiliśmy w GEODECIE 10/2017.

• Weryfikacja prac

Stowarzyszenie Geodetów Polskich twierdzi, że w proponowanym brzmieniu ustawa wcale nie przyspieszy procesu inwestycyjnego, bo wprawdzie zawarto w niej konkretne terminy obsługi wykonawców prac geodezyjnych w starostwie, ale dodatkowo należałoby określić terminy po stronie wykonawcy, np. 14 dni roboczych na usunięcie usterek czy uzupełnienia w operacie. Zdaniem SGP należy również jednoznacznie wskazać, jakie elementy pracy geodezyjnej powinny być przedmiotem weryfikacji w ODGiK, a za jakie odpowiedzialność ponosi tylko wykonawca. Organizacja uważa, że ośrodek powinien skupić się wyłącznie na:
• kompletności przekazywanych wyników wykonanych prac,
• zgodności i kompletności przekazywanych zbiorów danych.

Takie zmiany spowodują zdjęcie z urzędników administracji geodezyjnej odpowiedzialności za jakość dokumentacji geodezyjnej – argumentuje SGP. Urzędnicy nie powinni bowiem kwestionować prac wykonanych przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia zawodowe. Tylko przy zmianie zakresu weryfikacji organ wywiąże się z proponowanego w ustawie inwestycyjnej 7-dniowego terminu. Ale równocześnie, zdaniem Stowarzyszenia, należałoby pomyśleć o powołaniu powiatowych inspektorów nadzoru geodezyjnego, którzy mieliby narzędzia do kompleksowej kontroli wykonawców, łącznie z kontrolą pomiaru.

Polskie Towarzystwo Geodezyjne uważa, że dotychczasowe przepisy dotyczące weryfikacji prac geodezyjnych opierają się na zasadzie „domniemania winy” wykonawcy. Wychodzi się bowiem z założenia, że dokumenty przekazywane do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) są sporządzone nieprawidłowo. W ocenie PTG należy natomiast przyjąć zasadę „domniemania niewinności”...

Pełna treść artykułu w grudowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS