Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2017, Nr 12 (271) |


• Koniec ery RTK? Usługi PPP czasu rzeczywistego zdobywają rynek nawigacji • Most zwodzonego przez Martwą Wisłę na stulecie niepodległości – geodezyjna obsługa inwestycji • Konsekwencje nieważności MPZP – przypadek z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska • Koncepcja standaryzacji usługi lokalizacji działek ...

powrót

Damian Czekaj

Pentax G6Ti

Już na pierwszy rzut oka – za sprawą zmienionej obudowy – nowy odbiornik marki Pentax wyróżnia się na tle wcześniejszych instrumentów tego japońskiego producenta. Jednak odświeżony wygląd to nie wszystko, co oferuje G6Ti.

Podstawą Pentaxa G6Ti – dostępnego w ofercie firmy Geopryzmat z Raszyna– jest popularna i sprawdzona 220-kanałowa płyta GNSS Trimble BD930. Pozwala ona na śledzenie sygnałów wszystkich najważniejszych światowych systemów pozycjonowania satelitarnego, a więc GPS, GLONASS, BeiDou oraz Galileo. W trybie RTK dokładność pomiaru wynosi 8 mm + 1 ppm w poziomie oraz 15 mm + 1 ppm w pionie, a w trybie statycznym odpowiednio 2,5 mm + 0,5 ppm oraz 5 mm + 0,5 ppm. Dobrze, dobrze – przerwie ktoś tę wyliczankę – ale to wszystko oferował już wcześniejszy model Pentaxa – G2100-RT. Co zatem nowego znajdziemy w G6Ti?

• Pomiar w wychyleniu

Atutem tego odbiornika jest zespół 3-osiowych czujników, na który składają się żyroskop oraz akcelerometr. Dzięki nim możliwy jest – dostępny już w kilku innych odbiornikach – precyzyjny pomiar pozycji bez zachowania pionu. Nie musimy więc trzymać tyczki pionowo nad punktem, aby określić pozycję obiektów dotychczas niedostępnych dla tych instrumentów. Pomiar w wychyleniu umożliwia bezpośrednie wyznaczenie współrzędnych m.in. narożników budynku bez konieczności wykonywania dodatkowych pomiarów. I to właśnie postanowiliśmy sprawdzić.

Przed przystąpieniem do pomiaru przeprowadziliśmy pełną kalibrację instrumentu. Proces ten trwał zaledwie kilkanaście sekund i polegał na synchronizacji libelli klasycznej z elektroniczną.

Po kalibracji mogliśmy przystąpić już do pomiaru narożnika budynku. Pentax dobrze poradził sobie w miejscu
o znacznie ograniczonym horyzoncie i szybko złapał fiksa. Następnie wykonaliśmy trzy pomiary przy różnym wychyleniu tyczki (do uzyskania pozycji wymagane są przynajmniej dwa). Otrzymane współrzędne porównaliśmy z wynikami pomiaru tachimetrycznego w trybie bezlustrowym. Wyliczone różnice współrzędnych nie przekraczały 6 cm, co należy uznać za całkiem dobry wynik...

Pełna treść artykułu w grudowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS