Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2017, Nr 10 (269) |


• Tych lasów już nie ma – opracowania obrazowe w inwentaryzacji i usuwaniu skutków nawałnic • Modne, ale czy praktyczne? Doświadczenia firmy MSP w skanowaniu laserowym z dronów • O wpisie wspólnoty gruntowej w EGiB – przypadek z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska • Powrót na „dziką drogę” – ...

powrót

Jerzy Królikowski

Róbmy swoje

IV konferencja „Innowacyjne technologie w prowadzeniu PODGiK”, Jachranka k. Warszawy, 13-15 września. Wdrażanie nowych technologii to już dla większości urzędników w powiatach codzienność i oczywistość. Gorzej, że na spotkaniu o innowacjach dla PODGiK-ów debata ciągle schodzi na temat ułomnego prawa.

Dyskusje o prawie geodezyjnym stały się nieodłącznym elementem konferencji w Jachrance. Zresztą jej pierwsza edycja była spontaniczną reakcją na kontrowersyjną nowelizację Pgik z lipca 2014 roku. Waldemar Izdebski, prezes firmy Geo-System (która jest organizatorem spotkań), przekonywał wówczas, że choć nowe przepisy przysparzają wielu problemów zarówno PODGiK-om, jak i wykonawcom prac geodezyjnych, to można je częściowo niwelować, wdrażając nowe technologie. Chociażby obsługa prac przez internet czy płatności internetowe pozwalają zapanować nad wymuszoną przez te przepisy absurdalnie rozbudowaną biurokracją.

Jednak nawet najbardziej wymyślne innowacje nie sprawią, że złe prawo stanie się dobre. Stąd z inicjatywy Waldemara Izdebskiego na konferencjach w Jachrance podejmowano różne działania na rzecz zmian legislacyjnych. Spośród nich największe poparcie zyskały postulaty „zlikwidować licencje, przywrócić ryczałty”, pod którymi podpisało się ponad tysiąc osób.

• Nowelizacje z pytaniami

Mimo wielu szumnych zapowiedzi przedstawicieli administracji rządowej po trzech latach od kontrowersyjnej nowelizacji w prawie geodezyjnym praktycznie nic się nie zmieniło. Realizacji nie doczekały się choćby wspomniane dwa postulaty. Na horyzoncie pojawiła się jednak szansa na głębsze zmiany, które miałby wprowadzić Kodeks urbanistyczno-budowlany. Zgodnie z zapewnieniami MIB skorzystać powinni na nich przede wszystkim inwestorzy, ale pośrednio również wykonawcy prac geodezyjnych i starostwa.

Kłopot w tym, że prace nad Kub coraz bardziej się opóźniają. Pojawiły się nawet pogłoski, że jego uchwalenie w tej kadencji parlamentu stoi pod znakiem zapytania. Dlatego większość członków działającego przy MIB zespołu doradczego ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii zwróciło się do ministra, by najpilniejsze zmiany weszły w życie bez czekania na Kub (o ich 12 postulatach pisaliśmy w GEODECIE 8/2017).

Wygląda na to, że inicjatywa odnios­ła przynajmniej częściowy sukces, co zresztą zapowiadali podczas konferencji zarówno główny geodeta kraju Grażyna Kierznowska, jak i Bartłomiej Stecki z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Z opublikowanego pod koniec września projektu tzw. ustawy inwestycyjnej wynika bowiem [patrz s. 21 – red.], że szybszej realizacji miałoby się doczekać 7 z 12 wspomnianych postulatów. Analiza proponowanych zmian daje nadzieję, że choć trochę ulżą one zarówno wykonawcom, jak i urzędnikom w starostwach. MIB zakłada, że przepisy mogłyby trafić do Sejmu jeszcze w tym roku. Pytanie, ile czasu ustawa będzie procedowana. I czy ktoś „nie wybije jej zębów” lub nie wzbogaci o kontrowersyjne „wrzutki”?...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS