Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2017, Nr 9 (268) |


• Na progu nowej ery, czyli geodezja i kartografia wobec wyzwań Linked Open Data oraz internetu 3.0 • Z okazji 25-lecia istnienia Polskiej Geodezji Komercyjnej rozmawiamy z jej prezesem Waldemarem Klockiem • GUGiK zapowiada: Cała Polska w 3D – w ramach projektu CAPAP ma powstać 15 mln modeli 3D budynków • Powstanie ...

powrót

Anna Wardziak

Kto dobrze zarabia?

Najkrótsza odpowiedź: informatycy. Średnie miesięczne zarobki absolwentów kierunku informatyka już w pierwszym roku od uzyskania dyplomu sięgają nawet 12,5 tys. zł brutto. Nieste­ty, magistrowie geodezji i kartografii mogą liczyć na niespełna 1/3 tej stawki.

Dane na ten temat można uzyskać z Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), który powstał na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a od maja 2016 r. funkcjonuje pod adresem absolwenci.nauka.gov.pl (GEODETA 7/2016). Przypomnijmy, że podstawą systemu są raporty automatyczne, a głównym źródłem przedstawianych w nich informacji są dane administracyjne pochodzące z systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz ze Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym (POL-on). Wcześniej próby monitorowania losów absolwentów podejmowały same uczelnie, przeprowadzając wśród nich ankiety, niestety, z mizernym skutkiem. Jako jedną z podstawowych zalet obecnego systemu wymienia się to, że dane administracyjne nie są obarczone „skrzywieniami” wynikającymi z niedoskonałej pamięci respondentów, skłonności do zaokrągleń czy koloryzowania.

Korzystając z ELA, warto mieć na uwadze, że wśród absolwentów może istnieć grupa osób, które nie figurują w rejestrach ZUS. To, że na ZUS-owskie konta tych osób nie wpłynęła dotąd ani jedna składka z jakiegokolwiek tytułu, niekoniecznie musi oznaczać brak zatrudnienia. W zbiorach ZUS nie są rejestrowane umowy o dzieło oraz umowy-zlecenia podpisywane ze studentami (z wyjątkiem umów o dzieło i umów-zleceń zawieranych z pracodawcą zatrudniającym daną osobę na umowę o pracę), umowy podpisywane za granicą oraz praca bez formalnej umowy. Osoby ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) również mogą być nieobecne w rejestrach ZUS. Jak informują twórcy systemu, rozróżnienie tych przypadków na podstawie dostępnych danych jest niemożliwe.

• Nowości w systemie

ELA zyskała w ostatnim roku wiele nowych funkcji. Wśród najważniejszych wy­mie­niana jest możliwość spraw­dzenia miesięcznej dynamiki zarobków i bezrobocia. Pierwsza edycja pokazywała losy absolwentów uczelni wyższych z 2014 roku przez rok po studiach, a tegoroczna wzbogaciła się o absolwentów rocznika 2015 i jednocześnie zwiększył się okres monitorowania absolwentów z 2014 roku do dwóch lat od ukończenia studiów.

Dla rocznika 2015 najistotniejszą nowością są generowane automatycznie rankingi kierunków studiów. Prosta w obsłudze wyszukiwarka pozwala zaznaczyć poziom i formę studiów oraz sprawdzić dla nich kilka parametrów. Są to...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS