Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2017, Nr 9 (268) |


• Na progu nowej ery, czyli geodezja i kartografia wobec wyzwań Linked Open Data oraz internetu 3.0 • Z okazji 25-lecia istnienia Polskiej Geodezji Komercyjnej rozmawiamy z jej prezesem Waldemarem Klockiem • GUGiK zapowiada: Cała Polska w 3D – w ramach projektu CAPAP ma powstać 15 mln modeli 3D budynków • Powstanie ...

powrót

Aleksander Danielski

Autoaktualizacja w roboczej bazie wykonawcy

Wymiana danych między ODGiK a wykonawcą prac geodezyjnych w SIP GEO-INFO. Obecnie na masową skalę uruchamiane są w kraju przetargi na modernizację baz danych dotyczących rejestrów EGiB, GESUT i BDOT500. Ich realizację może ułatwić przedstawiona w artykule technologia współpracy między ODGiK a wykonawcą prac geodezyjnych w Systemie Informacji Przestrzennej GEO-INFO.

W Systemie Informacji Przestrzennej GEO-INFO istnieje mechanizm automatycznej wymiany danych (obiektów) pomiędzy ośrodkiem dokumentacji geodezyjnej a wykonawcą prac geodezyjnych. Wychodzi on naprzeciw wymogom rozporządzeń zobowiązujących wykonawcę do pracy na „bazie roboczej”, w której umieszczane i modyfikowane mają być także obiekty otrzymane z ODGiK z obszaru zgłoszenia pracy geodezyjnej.

Sam temat automatycznej wymiany danych w SIP GEO-INFO nie jest nowy, gdyż mechanizm ten istnieje już od 1996 roku, gdy wykonawcom prac geodezyjnych udostępniono moduł GEO-INFO Delta. Wówczas jednak wymiana ta odbywała się wyłącznie w trybie off-line. Ośrodek dokumentacji eksportował obiekty, które wykonawca modyfikował przy założeniu, że data modyfikacji obiektu u wykonawcy będzie późniejsza niż w ODGiK. Wówczas zmodyfikowany przez wykonawcę obiekt aktualizował się podczas importu danych w bazie ośrodka. Jeśli w tym samym czasie obiekt ten został zmodyfikowany także w ośrodku, to o jego wersji decydowała data modyfikacji obiektu podczas importu danych od wykonawcy.

Kiedy sprawność przesyłania danych w internecie uzyskała poziom wystarczający do wymiany danych w trybie on-line, technologię wymiany wzbogacono o mechanizm automatycznej aktualizacji danych w roboczej bazie wykonawcy. Od roku 2011 wykonawca prac geodezyjnych wykorzystujący moduł GEO-INFO Delta był wyposażony w funkcję gwarantującą przekazanie danych własnego opracowania bez ewentualnego konfliktu wersji obiektu, gdyby ten został zmodyfikowany w tym samym czasie w ODGiK z datą późniejszą niż u wykonawcy. Moduł GEO-INFO Delta został rozszerzony o mechanizm, który zapewnia stałą aktualność w bazie roboczej obiektów istniejących i modyfikowanych w ODGiK na obszarze zgłoszenia pracy geodezyjnej.

• Aktualizacja on-line

Mechanizm aktualizacji informacji w trybie on-line umożliwia jednoczes­ną pracę wykonawcy i bezkonfliktową realizację bieżących zadań ODGiK przez dowolny czas trwania zlecenia bez konieczności blokowania obiektów w ośrodku. Wykonawca jest informowany na bieżąco o wszystkich zmianach w obszarze zgłoszenia. Dotyczy to: obiektów nowych, modyfikacji obiektów istniejących, zmian w relacjach, zmian w słownikach, a nawet zmian redakcji kartograficznej zaistniałych w ODGiK w czasie realizacji zlecenia przez wykonawcę w trybie rozłącznym (off-line).
Wykonawca nie musi dublować pracy operatorów w ODGiK w odniesieniu do operatów, które spływają do ośrodka w tym samym czasie, w celu uwspólnienia baz danych według stanu faktycznego, bo odbywa się to automatycznie...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS