wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 2017, Nr 9 (268) |


• Na progu nowej ery, czyli geodezja i kartografia wobec wyzwań Linked Open Data oraz internetu 3.0 • Z okazji 25-lecia istnienia Polskiej Geodezji Komercyjnej rozmawiamy z jej prezesem Waldemarem Klockiem • GUGiK zapowiada: Cała Polska w 3D – w ramach projektu CAPAP ma powstać 15 mln modeli 3D budynków • Powstanie ...

powrót

Aleksander Danielski

Autoaktualizacja w roboczej bazie wykonawcy

Wymiana danych między ODGiK a wykonawcą prac geodezyjnych w SIP GEO-INFO. Obecnie na masową skalę uruchamiane są w kraju przetargi na modernizację baz danych dotyczących rejestrów EGiB, GESUT i BDOT500. Ich realizację może ułatwić przedstawiona w artykule technologia współpracy między ODGiK a wykonawcą prac geodezyjnych w Systemie Informacji Przestrzennej GEO-INFO.

W Systemie Informacji Przestrzennej GEO-INFO istnieje mechanizm automatycznej wymiany danych (obiektów) pomiędzy ośrodkiem dokumentacji geodezyjnej a wykonawcą prac geodezyjnych. Wychodzi on naprzeciw wymogom rozporządzeń zobowiązujących wykonawcę do pracy na „bazie roboczej”, w której umieszczane i modyfikowane mają być także obiekty otrzymane z ODGiK z obszaru zgłoszenia pracy geodezyjnej.

Sam temat automatycznej wymiany danych w SIP GEO-INFO nie jest nowy, gdyż mechanizm ten istnieje już od 1996 roku, gdy wykonawcom prac geodezyjnych udostępniono moduł GEO-INFO Delta. Wówczas jednak wymiana ta odbywała się wyłącznie w trybie off-line. Ośrodek dokumentacji eksportował obiekty, które wykonawca modyfikował przy założeniu, że data modyfikacji obiektu u wykonawcy będzie późniejsza niż w ODGiK. Wówczas zmodyfikowany przez wykonawcę obiekt aktualizował się podczas importu danych w bazie ośrodka. Jeśli w tym samym czasie obiekt ten został zmodyfikowany także w ośrodku, to o jego wersji decydowała data modyfikacji obiektu podczas importu danych od wykonawcy.

Kiedy sprawność przesyłania danych w internecie uzyskała poziom wystarczający do wymiany danych w trybie on-line, technologię wymiany wzbogacono o mechanizm automatycznej aktualizacji danych w roboczej bazie wykonawcy. Od roku 2011 wykonawca prac geodezyjnych wykorzystujący moduł GEO-INFO Delta był wyposażony w funkcję gwarantującą przekazanie danych własnego opracowania bez ewentualnego konfliktu wersji obiektu, gdyby ten został zmodyfikowany w tym samym czasie w ODGiK z datą późniejszą niż u wykonawcy. Moduł GEO-INFO Delta został rozszerzony o mechanizm, który zapewnia stałą aktualność w bazie roboczej obiektów istniejących i modyfikowanych w ODGiK na obszarze zgłoszenia pracy geodezyjnej.

• Aktualizacja on-line

Mechanizm aktualizacji informacji w trybie on-line umożliwia jednoczes­ną pracę wykonawcy i bezkonfliktową realizację bieżących zadań ODGiK przez dowolny czas trwania zlecenia bez konieczności blokowania obiektów w ośrodku. Wykonawca jest informowany na bieżąco o wszystkich zmianach w obszarze zgłoszenia. Dotyczy to: obiektów nowych, modyfikacji obiektów istniejących, zmian w relacjach, zmian w słownikach, a nawet zmian redakcji kartograficznej zaistniałych w ODGiK w czasie realizacji zlecenia przez wykonawcę w trybie rozłącznym (off-line).
Wykonawca nie musi dublować pracy operatorów w ODGiK w odniesieniu do operatów, które spływają do ośrodka w tym samym czasie, w celu uwspólnienia baz danych według stanu faktycznego, bo odbywa się to automatycznie...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS