Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2017, Nr 7 (266) |


• Uzbrojenie pod jednym adresem, czyli zbiorcza usługa WMS do przeglądania danych o uzbrojeniu terenu • Dron też dużo może – wbrew opiniom bezzałogowce sprawdzają się w obrazowaniu dużych obszarów, co udowodniła krakowska firma GEOinwest • Obywatel mocniejszy w starciu z urzędnikiem – sędzia Magdalena Durzyńska o ...

powrót

Jerzy Królikowski

Geodane w walce ze smogiem

XIII Sympozjum „Krakowskie spotkania z INSPIRE”, 5-6 czerwca. Już za kilka miesięcy, gdy ruszy sezon grzewczy, temat brudnego powietrza znów będzie elektryzować polskie społeczeństwo. Wbrew pozorom technologie geoinformacyjne mogą bardzo pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Do takiego wniosku można było dojść podczas „Krakowskich spotkań z INSPIRE”. W tym roku sympozjum to było poświęcone wyłącznie jakości powietrza i teza o wpływie technologii geoinformacyjncyh na tę jakość może wydawać się nieco na wyrost. Przecież za smog wini się przede wszystkim mieszkańców, którzy palą w piecach kiepskiej jakości paliwem lub nawet śmieciami. Ocenia się, że ta tzw. niska emisja odpowiada za aż 2/3 zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Nie bez winy są także kierowcy, którzy poruszają się po drogach gratami napędzanymi olejem z frytkownicy. Gdzie tu w takim razie miejsce dla geodezji i kartografii?

• Mapa, która otwiera oczy

Dyscypliny te przede wszystkim pomagają uświadamiać skalę i przestrzenne rozmieszczenie problemu. Jak zgodnie podkreślało wielu prelegentów „Krakowskich spotkań”, nic nie przemawia do ludzkiej wyobraźni tak jak obraz, a w tym przypadku mapa. Podczas ostatniego sezonu grzewczego hitem internetu stało się opracowanie Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA) pokazujące jakość powietrza na kontynencie (rys. 1). Jeśli chodzi o Polskę, bazuje ono na danych gromadzonych przez wojewódzkie inspekcje ochrony środowiska (WIOŚ) na ponad trzystu stacjach pomiarowych rozmieszczonych na terenie całego kraju (160 automatycznych i 172 stanowisk z pobornikami).

To właśnie ta infrastruktura stanowi dla Polaków główne źródło informacji o jakości powietrza. Godne pochwały jest to, że choć smog jest dla władz lokalnych i centralnych tematem wstyd­liwym, obserwacje te są udostępniane obywatelom na wiele różnych sposobów. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że krajowa inspekcja ochrony środowiska daje wzór otwartości danych przestrzennych.

Gromadzone przez WIOŚ-ie obserwacje przekazywane są na bieżąco do systemu informatycznego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a ten udostępnia je w trybie godzinnym na swojej stronie oraz przekazuje do EEA. Wyniki pomiarów możemy śledzić m.in. na uruchomionym w zeszłym roku Portalu Jakości Powietrza (powietrze.gios.gov.pl). Znajdziemy tu również obserwacje archiwalne, prognozy oraz różne analizy. Co istotne, wszystkie te dane publikowane są nie tylko w formie „suchych” liczb, ale także interaktywnych map, zdecydowanie bardziej przystępnych dla laika. Jak chwali się Barbara Toczko z GIOŚ, w ostatnim sezonie grzewczym Portal Jakości Powietrza miał 0,5 mln użytkowników, wśród których mapa stacji (rys. 2) cieszyła się szczególnie dużym zainteresowaniem.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS