Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2017, Nr 5 (264) |


• Mobilna Platforma Górnicza – system do geodezyjnej inwentaryzacji szybów • Niechciana mapa – ile jest prawdy w pogłoskach o spadku zamówień na mapy do celów projektowych • Jak z daczy zrobić dom? Czyli kwestia aktualności ewidencji gruntów i budynków • Modelowanie fali zarejestrowanej w sposób prawie ciągły w ...

powrót

Damian Czekaj

Obiektywem i skanerem

XIII Konferencja Naukowo-Techniczna (KNT) z cyklu „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej”, Warszawa–Miedzeszyn, 29-31 marca

Model 3D laboratorium centralnego Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego
Model 3D laboratorium centralnego Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego
Szeroki zakres zagadnień poruszanych na konferencji prowokuje pytanie: czy w dalszym ciągu jest to spotkanie poświęcone wyłącznie geodezji inżynieryjnej? Na pewno nie. Jednak obecnie nie sposób odciąć się od innych działów geodezji i kartografii.

W ostatnich latach zauważamy dynamiczny rozwój nowych technik pomiarowych (w tym skanowania laserowego, pomiarów interferencyjnych, cyfrowej rejestracji obrazów) oraz automatyzacji w ramach systemów monitorowania przemieszczeń – napisał we wstępie do zeszytu streszczeń XIII KNT dr hab. Marek Woźniak z WGiK PW, przewodniczący komitetu naukowego konferencji. Słowa te potwierdzają prezentowane w tym roku referaty i postery. „Inwentaryzacja komina metodami naziemnego skaningu laserowego oraz tachimetrycznych pomiarów bezreflektorowych”, „Wykorzystanie bezzałogowych statków latających w różnych zastosowaniach geodezyjnych”, „Fotogrametryczna metoda pomiaru przemieszczeń w porównaniu do niwelacji geometrycznej i trygonometrycznej” – to tytuły niektórych z nich.

Coraz powszechniejsze wykorzystanie technik satelitarnych i fotogrametrycznych powoduje jednak, że trudniejsze staje się wyekstrahowanie z dyscypliny geodezja i kartografia „czystej” geodezji inżynieryjnej. Tylko czy taki podział czemuś służy? Zdaniem dr. hab. Marka Woźniaka – nie. – Ilekroć prowadziliśmy jakiś większy temat, musieliśmy korzys­tać z pomocy osób z innych specjalności. Kolegów z geodezji wyższej prosiliśmy np. o fachowe wykonanie pomiarów GPS – tłumaczył.
Liczne prezentowane na konferencji dokonania wiodących ośrodków naukowych w kraju mogą sugerować, że geodezja inżynieryjna ma się bardzo dobrze. Czy tak jest w rzeczywistości? Prof. Witold Prószyński z WGiK PW wskazał na procesy, które mogą niekorzystnie wpływać na rozwój tej dziedziny w sferze nauki. Jego zdaniem są to m.in.: niedostateczna współpraca między krajowymi ośrodkami naukowo-badawczymi, zmniejszanie się liczebności samodzielnej kadry naukowej oraz coraz większa trudność w zidentyfikowaniu oryginalnej problematyki naukowej, która ulega systematycznemu zawężaniu m.in. na skutek rosnącej dostępności coraz bardziej zaawansowanego instrumentarium pomiarowego...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS