wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 2016, Nr 9 (256) |


• Geodezja pod napięciem – o obsłudze rozbudowy Elektrowni Kozienice rozmawiamy z Maciejem Kowalskim z firmy Geo-Mapa • Geodane do e-koszyka. Serwis do składania wniosków o udostępnienie danych z centralnej części PZGiK • Służebności gruntowe, zasiedzenia i wznawianie znaków granicznych – Bogdan Grzechnik o standardach ...

powrót

Damian Czekaj

Zaczynamy studia!

Na pytania GEODETY o wybór kierunku odpowiadają nowo przyjęci na Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Geodezja i kartografia od kilku lat utrzymuje się w czołówce najbardziej obleganych kierunków. Dlaczego młodzi ludzie decydują się na te studia, skoro wielu absolwentów ma potem trudności ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w zawodzie?

Fot. BPI PW
Fot. BPI PW
Na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w I turze rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia w roku akademickim 2016/2017 na kierunek geodezja i kartografia zakwalifikowanych zostało 205 osób. Spośród nich wybraliśmy sześcioro maturzystów, którzy ostatecznie zdecydowali się w październiku rozpocząć naukę na WGiK PW, i poprosiliśmy o odpowiedź na kilka pytań. Podstawowym było, dlaczego zdecydowali się na te studia. Poza tym byliśmy ciekawi m.in., skąd do tej pory czerpali wiedzę o geodezji i jakie są ich wyobrażenia na temat zarobków geodetów i sytuacji na rynku pracy. Niektóre odpowiedzi potrafią naprawdę zaskoczyć.

Dlaczego kierunek geodezja i kartografia?


DARIUSZ BRODZIAK (20 lat, Lublin, woj. lubelskie), technik geodeta, absolwent Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie: Zdecydowałem się na te studia, ponieważ chciałem pogłębić wiedzę zdobytą w technikum. Nie byłem jednak od razu przekonany, czy jest to dobra decyzja. Wspierali mnie i wskazywali na różne możliwości, jakie dają studia: rodzina – choć jako jedyny poszedłem w stronę geodezji – oraz nauczyciele w technikum, głównie wychowawca, który przygotowywał mnie i kolegów do tegorocznej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, gdzie zdobyłem tytuł finalisty oraz indeks. Przez moment myślałem o zakończeniu edukacji i poszukaniu stałej pracy. Ale doszedłem do wniosku, że wyższe wykształcenie i nabyte w trakcie studiów kwalifikacje mogą zaowocować w przyszłości większymi szansami na awans w firmie. Możliwe, że podczas studiów uda mi się podjąć pracę jako technik geodeta. Dużo też będzie zależeć od tego, czy zdołam ją pogodzić z nauką. (...)

EWELINA DYBCIAK (19 lat, Ryżki, woj. lubelskie), absolwentka IV Liceum Ogólno­kształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie: Długo zastanawiałam się nad wyborem kierunku studiów. I tak naprawdę nie widziałam dla siebie nic odpowiedniego. Pytałam o radę rodzinę i znajomych, lecz ciągle słyszałam: „To twoja decyzja”. Moje zainteresowanie geodezją zaczęło się tuż przed rekrutacją, gdy przeglądałam oferty z różnych uczelni. Oczywiście było i nadal jest wiele wątpliwości, czy to na pewno kierunek dla mnie. Wcześniej nawet nie brałam pod uwagę takiej możliwości. Nikt z rodziny nie jest związany z tą branżą...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS