Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2016, Nr 8 (255) |


• Geodeto, nie bój się BIM-u – o znaczeniu nowoczesnych technologii pomiarowych oraz modelowania informacji o budynkach na placu budowy mówi Tomasz Rylski z firmy Skanska • By mierzyło się lepiej, czyli recepta WPG na rozwiązanie problemów napotykanych przez geodetę w procesie inwestycyjnym • Choćby klęska, musi być licencja. ...

powrót

Zespół autorski WPG

By mierzyło się lepiej

Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne działa na polskim rynku już 66 lat i ma na koncie udział w różnorodnych projektach infrastrukturalnych o znaczeniu od krajowego do lokalnego. W ostatnim czasie obsługiwaliśmy budowę: drapaczy chmur, hal fabrycznych, bloków mieszkalnych, instalacji przemysłowych, a także mostów, dróg ekspresowych oraz autostrad. Zebrane doświadczenie pozwala nam kompleksowo spojrzeć na rolę geodety na placu budowy, zidentyfikować najbardziej palące problemy, a także zaproponować racjonalne ich rozwiązanie.

Opublikowany w GEODECIE schemat w sposób syntetyczny i uproszczony pokazuje, jak ważną i jednocześnie złożoną rolę na wszystkich etapach procesu inwestycyjno-budowlanego odgrywa geodezja (należy przy tym zaznaczyć, że schemat nie przedstawia kilku ważnych aspektów: funkcji geodezji w działaniach planistycznych, podczas eksploatacji, rozbiórki obiektu itp.). Dostarczając różnorodne usługi i produkty, jesteśmy po prostu niezbędni. Niestety, tego oczywistego faktu wciąż zdają się nie dostrzegać decydenci.

Subiektywne spojrzenie na utrudnienia w pracy wykonawców geodezyjnych zestawiliśmy w tabeli na kolejnych stronach. Sporządzając ją, bazowaliśmy przede wszystkim na doświadczeniu z inwestycji liniowych, ale wiele z opisanych zagadnień dotyczy również innych projektów. Ta obszerna lista odnosi się do wszystkich etapów przedsięwzięć. Nie sporządziliśmy jej jednak po to, by psuć humor geodetom. Rozpędu nabierają bowiem prace nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym i już wiadomo, że wprowadzi on istotne zmiany również w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Dajemy więc „ściągawkę” twórcom tej ustawy, wskazując, jakie zapisy należy wprowadzić, by zrealizować nadrzędny cel tego aktu, czyli uproszczenie i usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Opracowanie to przyda się także organizacjom geodezyjnym, które już pod koniec br. mają otrzymać do konsultacji propozycje tych przepisów. Punkt po punkcie będą więc mogły przeanalizować, na ile ustawa spełnia oddolne postulaty naszej branży.

Tabela pokazuje ponadto, że źródło problemów tkwi nie tylko w prawie, ale również w nieżyciowych praktykach firm projektowych czy budowlanych. Liczymy więc, że artykuł także im pozwoli spojrzeć świeżym okiem na geodezję i nurtujące ją problemy. Wbrew pozorom ich rozwiązanie przysłuży się wszystkim uczestnikom procesu budowlanego.

• Niska cena

Pisząc o geodezji inżynieryjnej, nie sposób pominąć tego, że na jakości usług geodezyjnych negatywnie odbija się powszechnie stosowane w przetargach i postępowaniach ofertowych kryterium najniższej ceny. Doszło już do tego, że koszty obsługi geodezyjnej porównywalne są do najniżej opłacanych prac na budowie. Firmy zatrudniają więc geodetów najtańszych, czyli niedoświadczonych, co z kolei odbija się na jakości prac.

Tymczasem przedstawiane inwestorom przez wykonawców budowlanych przedmiary robót generalnych nierzadko zawierają pozycje z zakresu czynności geodezyjnych, tyle że z wykazywanym kosztem o rząd wyższym niż w rzeczywistości. Różnica ta jest zyskiem wykonawcy...


Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS